Борбата с незаконната търговия на цигари: На кое място е България в ЕС?

0
148
Цигари
Цигари. Снимка: Pixabay

В последните години България демонстрира значителен напредък в борбата срещу разпространението и потреблението на нелегални цигари, достигайки до най-ниските нива в рамките на Европейския съюз. Този успех е резултат от усилена координация и сътрудничество между различни правоохранителни органи, включително Министерството на вътрешните работи /МВР/, Прокуратурата, Държавна агенция за национална сигурност /ДАНС/, Агенция „Митници“, както и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/.

Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Калин Литов участваше в работна среща, организирана от „Инициативата срещу незаконната търговия“, където бяха споделени впечатляващи резултати от дейностите през 2023 година. Според представените данни, страната ни отново е регистрирала най-ниския процент на разпространение и потребление на нелегални цигари в ЕС, подчертавайки ефективността на въведените мерки и стратегии.

През изминалата година усилията на ГДБОП водят до задържането на над 61,6 милиона къса нелегални цигари и 24 тона тютюн, включително 6 тона предназначени за наргиле. Бяха разкрити и две напълно оборудвани нелегални фабрики за производство на цигари, както и пет склада за съхранение на нелегални продукти, което още веднъж подчертава сериозността на ангажимента на българските власти към проблема.

„Инициативата срещу незаконната търговия“ е ключов елемент в тази борба, обединяваща водещи тютюневи компании като Бритиш Американ Табако, Джапан Табако Интернешънъл, Импириъл Табако и Филип Морис в България. Създадена през 2010 г., инициативата подпомага правоприлагащите органи чрез обмен на данни и организация на съвместни инициативи, насочени към елиминирането на незаконната търговия с тютюневи изделия.

Проучванията, провеждани ежегодно от независима изследователска агенция, са фундаментални за разбирането на тенденциите и обхвата на нелегалния пазар. Методиката, основаваща се на анализ на празни опаковки от цигари, събирани от 20 големи града в страната, предоставя ценна информация, която води до по-ефективно планиране и реализация на мерки срещу разпространението на нелегални цигари.

Успехите на България в тази сфера не само допринасят за намаляване на нелегалната търговия и свързаните с нея рискове за общественото здраве, но и увеличават държавните приходи от акцизи и данъци, подкрепяйки икономическото развитие на страната. Постигнатите резултати са ярък пример за това как целенасочените усилия и сътрудничеството могат да доведат до значими подобрения в борбата с нелегалната търговия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments