Борба в живота след COVID-19 – разказът на една бразилка

0
204
Хора с маски на улицата.
Снимка: Пиксабей

Много хора, заразени с коронавирусна инфекция, се борят с дългосрочни здравословни проблеми, пише “Дойче веле”. Мария Алценир, местна жителка на Сао Пауло, се заразява с болестта през юли, но все още се справя с хроничния задух и мускулните болки. Тя е била изписана от болницата преди месец. 53-годишната местна жителка на Сао Пауло официално се е възстановила от заразата си с COVID-19, но все още се бори с постоянна кашлица и задух. Придвижването също е сериозно предизвикателство за нея. И след цялото това време тя все още се нуждае от допълнителен кислород.

Алценир – медицинска сестра по образование – прекарва 40 дни в болница. Съпругът ѝ, който също се разболява от SARS-CoV-2, е хоспитализиран един ден след нея. Той обаче бива победен от болестта на 4 август поради сърдечни и бъбречни усложнения, причинени от болесттаАлценир споделя:

“Все още не мога да повярвам. Когато бях хоспитализирана, съпругът ми все още се чувстваше добре.”

“Трудно ми е да приема, че той няма да бъде у дома, когато се върна.”

Алценир все още не се е върнала в собствената си къща, но от изписването си живее с дъщеря си Барбара Лима, тъй като се нуждае от денонощни грижи.

Мускулна слабост

Миналата седмица, когато броят на смъртните случаи на коронавирус в глобален мащаб премина 1 милион, от които 140 000 смъртни случаи бяха регистрирани само в Бразилия, Алценир направи десетата си физиотерапевтична сесия в дома на дъщеря си, за да се справи с последиците от дългия си болничен престой. Мускулите на краката на Алценир са отслабнали и ходенето ѝ е трудно. Тя казва, че веднага след изписването дори не е могла да стои изправена. Сега поне може да извърви няколко крачки, потвърждава самата тя.

Продължителният престой в болница оказва своето влияние върху цялото тяло, казва Марли Сартори, специалист по инфекциозни болести в болница Санта Лучия в Бразилия. Идобавя:

“Пациентите на COVID-19 в интензивно лечение обикновено се нуждаят от три до четири седмици, докато могат да бъдат изписани”.

Жената пояснява, че след това е необходима допълнителна терапия за пълно възстановяванеРоднините на Алценир плащат равностойността на 12 евро (14 щатски долара) всяка седмица, за да може тя да се възползва от частни терапевтични сесии. Публично финансираната здравна система на Бразилия, известна като SUS, не покрива такива разходи. Грижите за Алценир ще поскъпнат още повече, тъй като тя ще трябва да се обърне към белодробен специалист след време.

Хронична кашлица

Засега обаче близките на жената не искат да рискуват да я извеждат навън. Дъщеря ѝ споделя:

“Бях загрижена от самото начало, но сега, когато загубих баща си и почти майка си, съм още по-внимателна. Тя може да се справи без допълнителен кислород, но какво ще стане, ако започне да се чувства зле, когато сме навън?“

Алценир все още не може да яде подходяща храна, тъй като преглъщането я боли. Тя също се справя с упоритата кашлица. Но нейният физиотерапевт Евелин Фелисари казва, че това не е признак, че заболяването се повтаря, а е резултат от двете седмици, прекарани на респиратор, тъй като устройството дразни рецепторите на ларинкса. Тя казва, че белият дроб на Алценир също е бил напрегнат, заедно с диафрагмата.

“Целта е пациентите да се върнат във форма в рамките на един месец, въпреки че това винаги варира в зависимост от човека.”

Проучване на Южнокорейската агенция за контрол и превенция на заболяванията установи, че девет от 10 пациенти с COVID-19 страдат от дългосрочни проблеми като умора или загуба на обоняние и вкус след възстановяване от болестта. Около 26% от участниците в проучването съобщават, че страдат от хронична умора, което го прави най-честият дългосрочен симптом Седмичното научно списание Nature цитира допълнително проучване, което разкрива неврологични увреждания, причинени от вируса. А според японско изследване COVID-19 може също да увреди мозъчната тъкан.

Дългосрочни здравословни проблеми

Около 300 проучвания са посветени на изследването на потенциалните дългосрочни последици за здравето след COVID-19. Сред най-тежките предполагаеми последици е афазия – неспособността да се разбере или формулира език поради увреждане, причинено на определени мозъчни региони – заедно с инсулти и гърчове.

Германската агенция за обществено здраве, Институтът Робърт Кох (RKI), предупреждава, че все още е твърде рано да се правят надеждни изявления относно дългосрочните ефекти на патогена и дали той причинява необратими щети. Въпреки това, ако това, което много проучвания предполагат, е вярно, хиляди или дори десетки хиляди души, които някога са били заразени с COVID-19 ще се борят с текущи здравословни проблеми, може би до края на живота си. Първоначалното убеждение, че SARS-CoV-2 уврежда само дихателните пътища на хората, е изоставено. Германският RKI предупреждава на уебсайта си, че вирусът може да причини щети по различни начини, засягайки белите дробове, бъбреците, черния дроб и сърцето.

И това може да не е всичко. Изглежда, че Мария Алценир страда от краткотрайна загуба на паметта.

“Вчера тя ме попита защо един от нашите роднини не ни е посещавал – въпреки че той дойде точно вчера”, спомня си дъщеря ѝ Барбара. Откакто се е заразила с вируса, Алценир страда и от безсъние – проблем, който не е имала преди.

Вниманието е ключово

Мария Алценир и нейните роднини живеят в района на Сапопемба в Сао Пауло, който има население от около 300 000 души. Там са регистрирани едни от най-високите нива на коронавирусна инфекция и смъртност в страната. Само до началото на август тук са записани над 520 смъртни случая, включително този на съпруга на Алценир, Хосе Уелингтън де Соуза.

Алценир казва, че покойният ѝ съпруг, който е бил на 69 години, я е молил да спре да работи на фона на пандемията. Той ѝ казвал, че могат да омаловажат пенсията му. Жената си спомня:

“Но аз не исках това, затова всеки ден се качвах на пренаселения автобус на път за работа.”

И връщайки се назад, си мечтае да се е вслушвала повече в думите му.

Без повече социално дистанциране

След седмици на постоянно висок процент на заразените с вируса щатът Сао Пауло наблюдава постепенно изравняване на кривата. Въпреки това регионът не е извън опасност. Според Dados Transparentes – бразилски уебсайт за обществено здраве – държавата Сао Пауло е регистрирала около 32 000 нови инфекции и 1070 смъртни случая през последните седем дни. В действителност, докато мерките за социално дистанциране накараха кривата на инфекцията отново да потъне в много страни, Бразилия е забелязала, че нивата на заразяване остават на постоянно високо ниво и в момента страната регистрира почти 5 милиона потвърдени случая и 146,00 смъртни такива.

Въпреки тези мрачни цифри, много бразилци се стичат по плажовете и влизат в баровете в страната, за да общуват и да се забавляват, след като бяха премахнати ограниченията за заключване. Снахата на Мария Алценир Тамирес е дълбоко загрижена от това безразсъдство. Тя споделя пред изданието:

“Въпреки че много хора на нашата улица са заразени, някои от тях продължават да купонясват.”

Самата Алценир обаче може да съпреживее нуждата им да се отпуснат и да се насладят на живота. След всички тези месеци и тя би искала да се отправи към бара да изпие една студена бира, признава жената.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments