Близо 100 души са изчезнали след свлачище на нефритена мина в Мианмар

0
14
Мина
Снимка: Пиксабей

Около 100 души са изчезнали след свлачище в мина за нефрит в Мианмар, предава „BBC“. Спасителните екипи отчаяно търсят хора в близкото езеро, като повечето жертви се смятат за незаконни миньори. Един човек е потвърден за мъртъв. Свлачището се е случило в района Хпакант в северния щат Качин в 04:00 часа в сряда (21:30 GMT вторник).

Мианмар, известен още като Бирма, е най-големият източник на нефрит в света, но в мините му са претърпели множество аварии. Предполага се, че свлачището е причинено от преливане на развалини, изхвърлени от камиони към откритите мини. Развалините създават големи склонове, които могат да бъдат опасни в район, където няма дървета, принуждавайки тези, които търсят фрагменти от полускъпоценния камък нефрит, да работят в опасни условия.

Спасителни екипи, състоящи се от около 200 души от Хпакант и близкия град Лоне Кхин, се присъединиха към усилията за търсене и възстановяване на мястото. Използвани са лодки за търсене на изчезналите в близкото езеро.

„Изпратихме 25 ранени в болница, а и намерихме един мъртъв“, каза член на спасителния екип Ко Нии, потвърждавайки, че до 100 души може да са изчезнали.

Добивът на нефрит е забранен в Хпакант, но местните жители често се противопоставят на разпоредбите, водени от липсата на възможности за работа и бедните условия, които се влошиха от пандемията с COVID-19.

Операциите също процъфтяват в района след военния преврат през февруари и противопехотните мини на обекти не са необичайни.

Преди няколко дни най-малко 10 неквалифицирани миньори изчезнаха при друго свлачище в нефритов блок в Хпакант. През 2020 г. повече от 160 души – повечето от които са мигранти – загинаха при едно от най-тежките бедствия в Хпакант, след като отпадъците от минно дело се сринаха в езеро.

Последва приемането на нов закон за добив на скъпоценни камъни беше приет през 2018 г., но критиците казват, че правителството има твърде малко инспектори с ограничени правомощия да спират незаконните практики.

Активистите обвиниха военните, наркодилъри, бунтовнически групи и китайски бизнес интереси, че контролират търговията с нефрит и предотвратяват по-безопасна и по-устойчива експлоатация на ценния скъпоценен камък. Съобщава се, че търговията с нефрит в Мианмар струва повече от 30 милиарда долара (24 милиарда британски лири) годишно, като Хпакант е мястото на най-голямата мина за нефрит в света.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments