Благослав Михайлов: Постоянно чуваме колко е зле всичко в България

0
105
Благослав Михайлов
Благослав Михайлов. Снимка: Facebook

Политическият анализатор и създател на платформата „Стража“ Благослав Михайлов написа коментар в социалната мрежа Facebook. В него той анализира твърденията, които чуваме постоянно, че ситуацията в България е много критична. Неговото мнение по въпроса е различно. Публикуваме анализа му без редакторска намеса:

„Постоянно чуваме колко е зле всичко в България, но аз като се замисля… ако трябваше да избирам през кой период от българската история да живея, едва ли бих избрал период, различен от сегашния. Направете си и вие този мисловен експеримент. Помислете имало ли е друг период от българската история, когато животът в България да е бил по-хубав? Бихте ли предпочели да бяхте родени тогава?

Аз ако бях роден само 10 години по-рано, щях да навърша пълнолетие преди България да влезе в ЕС и нямаше да имам възможността да уча в чужбина. Ако бях роден 20 години по-рано, щях да живея младостта си по време на мутренските години и сигурно щях да стана wannabe мутра, като много днешни български мъже на средна възраст.

Ако бях роден по време на соца, щях да живея в едно затворено общество, в което нямам елементарните свободи, на които в момента се радвам. Нямаше да мога да пътувам или да черпя от западната наука и култура. Нямаше да мога да работя върху собствени идеи без позволението на държавата. Това би ме потискало много и в по-напреднала възраст сигурно щях да стана костовист.

Ако бях роден по царско време, сигурно щях да съм неграмотен селянин, защото тогава България си е била селска държава. А и 1920-те и 1930-те не са били точно най-демократичното време за България. Понеже с моя темперамент е малко вероятно да подкрепям тогавашната власт, сигурно щях да бъда комунист и полицията вероятно щеше да ме пребие или застреля на някоя стачка. Ако пък семейството ми имаше пари, щях да бъда либерал и пак щях да бъда репресиран, но в доста по-малка степен (понеже имам пари).

Ако бях роден преди балканските войни или първата световна, щеше да има немалък шанс да умра някъде в окопите. Ако пък бях оцелял, сигурно щях да съм толкова травмиран от преживяването, че вероятно ще се боря с PTSD цял живот и след ньойския договор е вероятно тотално да ми се смачка чувството за национална гордост, да развия национален комплекс и да стана фашист. Но като цяло психиката ми ще бъде брутално смачкана. Това е май най-малко предпочитаният период за мен.

От друга страна периодът от 1879 до 1911 не би бил толкова лош. Това е било време, не по-различно от сегашното, в което е имало свобода, новите технологии са се развивали бурно. Българите са градяли своята нова държава. Както повечето българи тогава, вероятно щях да гласувам за либералната партия. Нямаше да съм огромен фен на княз Батенберг.

За турското робство, мисля, че е ясно защо не бих искал да бъда роден тогава. Но също не бих искал да бъда роден и по време на „великите“ български царе. Защото аз тогава щях да бъда просто обикновен селянин, който иска да си обработва земята и да си гледа семейството, докато въпросните велики царе само ще грабят от мен и ще ме занимават с малоумните си войни.

Повечето владетели по време на Средновековието са били кръвожадни социопати, които са се борили единствено за своето величие (его), което обичайно е идвало за сметка на другите. Нещо като днешните мутри, само че 1000 пъти по-жестоки.

Ако бях роден по римско време… сигурно щеше да бъде доста готино всъщност, но с тези постоянни нашествия от варвари… не знам. Може би ако бях древен тракиец, с племето ми да обикаляме горите и да ловуваме, да живеем живот по-близо до природата. Е да, обаче си на една загубена битка от живот в робство… така че не знам.

Ако пък бях от пещерните хора, живяли в Магурата… сигурно би било доста готино. Ще имаме възможност да създадем цивилизацията от нулата. Но моите съвременници едва ли ще мога много лесно да ги навия… вероятно ще си държат на традиционните пещерни ценности.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments