
Всеки, който следи действията на Тръмп в момента би трябвало да се чуди как 271 републиканци в Конгреса му позволяват да унищожава конституционния ред на САЩ без да кажат абсолютно нищо. Наистина ли лоялността им към Тръмп е по-силна от лоялността им към републиката?
Това написа в свой коментар по темата в социалната мрежа Facebook общественикът Благослав Михайлов. Той обясни каква според него е причината за поведението на конгресмените от Републиканската партия в САЩ:
„Разбира се, че не. По-скоро личният им интерес е по-силен от лоялността им към републиката. Защото от една страна ги е страх от Тръмп, който е показал, че е готов да злоупотребява с правомощията си, за да наказва всеки, който някога му се е опълчвал; от друга страна ги е страх от техните избиратели, които фанатично подкрепят Тръмп и ще накажат всеки републиканец, който тръгне срещу техния идол.
Тук интересният въпрос е защо има толкова силен култ към личността на Тръмп. Не мога да се сетя за друг американски президент, който да е бил подкрепян толкова фанатично. Неговите поддръжници бяха готови да разбият Капитолия само и само да го запазят като президент. С какво е толкова специален Тръмп, че някакви хора го мислят за спасителя на нацията?
Разбира се, не всички негови избиратели са фанатици, даже вероятно повечето не са. На последните избори много независими избиратели гласуваха за него просто защото не бяха доволни от икономиката на Байдън и искаха някой да се справи с инфлацията (като наложи мита лол). И явно Камала не е успяла да резонира с тези хора, които просто искат икономическото им положение да се подобри.
Но въпреки всичко не може да се отрече, че има едно стегнато ядро в републиканската партия, което може да не е мнозинство, но успява да налага себе си не само върху партията, но и в момента върху цялата държава. И то определено е съставено от фанатични поддръжници, заедно с множество пропагандатори по веригата, които се надяват сега да намажат.
Най-просто казано Тръмп представлява една обширна коалиция от (доскоро) политически маргинали – либертарианци, християн-националисти, буквални нацисти, антваксъри, ковид конспиратори и по-меки форми на консерватори (от онези захлебвани от крайно-десни тинк-танкове). Тръмп не е толкова запален по идеологията на нито една от тези групи, той просто е човекът, около който тези хора успяват да се обединят. Тръмп разбира лоялност и я възнаграждава, затова и тези хора го възнаграждават със своята подкрепа.
Но ключът към цялата мистерия се крие още по-дълбоко. Задайте си въпроса как тези маргинали успяват да станат толкова силни, че да обсебят цяла партия и цял президент на САЩ? Как се превръщат от маргинали в ядрото на републиканската партия? Защо при демократите нямаме подобен феномен?
Отговорът е всъщност много прост – заради социалните мрежи. Социалните мрежи са супер ефективни в разпространяването на крайно-дясна пропаганда и издигането на подобни маргинали до национално-разпознаваеми фигури. Същото го виждаме и в България, и дори във всички европейски държави.
Това не е целенасочено, просто така работят алгоритмите, които са оптимизирани за задържане на вниманието. Оказва се, че конспиративни теории, антиваксъри и фашистка пропаганда най-добре задържат вниманието. И влезеш ли в този вихър, ти постоянно биваш индоктриниран. Със светкавична скорост.
Но разбира се, този анализ е непълен без да споменем и факта, че икономически се намираме в един от най-противоречивите периоди в историята. Ние живеем във втората позлатена епоха, в която милиардери имат свои космически програми, докато масовият човек на запад не може да си плати наема.
В тази почва, подобно на края на 19 век, могат да виреят два вида политически движения. Или леви политически движения, насочени към орязване на властта на свръхбогатите и издигане на работещия човек, както се е случило в САЩ в началото на 20-ти век. Или фашистки движения, целещи да замажат очите на масите, като разпространяват конспиративни теории и сеят омраза към различните докато не бъде установен авторитарен режим.
Първият вид движения днес са на практика невъзможни, тъй като в продължение на десетилетия неолибералният мейнстрийм правеше всичко възможно да смачка всяка съпротива към глобалния капитал. И затова единствената му съпротива, която остана, е тази на националният капитал, които сега ще застанат зад фашистите.
Но докато в миналото хората са можели да се самоорганизират на живо, днес всичко се случва чрез социалните мрежи. И познайте какво… социалните мрежи се контролират от милиардери. И тези милиардери винаги, ама АБСОЛЮТНО ВИНАГИ ще предпочетат фашизма пред каквато и да е форма на ляво. Винаги в историята са го правели и винаги ще го правят.
И въпросът е какво правим, когато тези хора осъзнаят, че имат силата не просто да печелят милиарди долари от тези социални мрежи, но и да контролират общественото мнение чрез тях. Да създават протест когато си решат, или да избират кой политик ще печели във всеки избирателен район.
Ние си мислим, че проблемът е руското влияние, докато истинският проблем е, че цяла Европа използва продуктите на огромни технологични гиганти, контролирани от Америка. И тези продукти ежедневно облъчват нашите граждани с токсична пропаганда и предизвикват възхода на крайно-десни партии из цяла Европа.
И да, разбирам иронията да поствам това именно във Фейсбук. Но този пост може би ще го видят 1000 човека и ще ги накарам да се замислят, докато ежедневно токсична пропаганда се сервира на милиони.
Вижте, има една горчива истина, която трябва да приемем и тя е, че демокрацията не е съвместима с епохата на частните социални мрежи. Частните социални мрежи имат силно подривен ефект върху обществата, в които се използват. Те в някакъв момент ще доведат до фашистки преврат. Не знам дали в САЩ наблюдаваме това в момента, но ако не сега, то е въпрос на време.
След като доведат до фашистки преврат, новото правителство ще ги цензурира, така че да имат стабилизиращ ефект. Така е в Русия, така е в Китай. Защо същите държави сеят пропаганда чрез нашите социални мрежи, но ние не сеем пропаганда чрез техните? Защото там държавата ги контролира, директно или индиректно. Толкова е просто.
Когато имаш изцяло частни необуздани социални мрежи, техните финансови стимули водят до въвеждането на алгоритми за разпространение, които са деструктивни. Това е простата истина.
От там нататък въпросът е дали тези алгоритми ще се контролират от обществото в интерес на обществото, или ще се контролират от някой диктатор или побъркан милиардер.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Кирил Петков отговори на Слави: Тук в Мюнхен не го познават! Разбирам разочарованието му!