Бивш ученически лагер на брега на морето се продава на безценица

0
1017
Бивш детски лагер в Равда
Снимка: Гугъл карти

Бивш ученически лагер, разположен на над 5 декара и половина, на първа линия на морето в село Равда, се продава за 88 евро на квадратен метър. Имотът е на община Казанлък, а за три години стойността за продажбата на мястото е паднала почти наполовина. Това стана и причина за остри реплики между управляващи и опозиция в Казанлък, като се подозира уговаряне на изгодна цена, пише „Нова телевизия“.

Бивш детски лагер в Равда
Снимка: Гугъл карти

През 2016 г. по предложение на кмета Галина Стоянова (ГЕРБ) и с решение на общинския съвет на Казанлък, бившият ученически лагер е обявен за продажба на търг. По онова време цената е била 1 800 000 лева.

„Седем пъти са провеждани търгове, с опит този имот да бъде продаден. Във всяка една от тези седем години той е бил част от приетия бюджет за съответната година и продажбата е била неуспешна“, обясни председателят на общинския съвет в Казанлък Николай Златанов.

Оттогава цената постоянно падала, като от последната предложена от кмета – 1 088 000 лв. тя е свалена още.

„Нормално е, след като седем пъти си изнасял един имот на продан и не се е явил нито един кандидат купувач да помислиш, че нещо не е наред със цената“, добави Златанов.

„Като съветници не сме подкрепили нито веднъж тази продажба и винаги сме искали да има обществено допитване за бъдещето на този въпросен имот. Ние не трябва на око да определяме. Ако се подкрепя тази оценка трябва минимум да стъпим на нея, а подчертавам общинският съвет има право да я завиши, но не и да я намали“, заяви общинският съветник Румяна Друмева.

От БСП са сезирали редица институции за нарушения в процедурата за определяне цената за търга, под тази на оценителя 1 088 000 лв. Според тях липсата на регулация и неактуалната пазарна цена били основна причина за липса на кандидат купувачи.

„Ако този имот не може да бъде продаден, това не е пазарна цена. Това означава, че оценителят нещо е надвишил очакванията си за тази продажба. След като не е урегулиран. Оценителят не може да даде застройката, точните параметри на застройката, която инвеститорът може да реализира в имота. Това е ниско застрояване в зона „А“, височината е до 10 метра, но колко квадрата може да застроите никой не може да ви каже“, каза Николай Златанов.

„Може би се чака изгодния момент или удобната за някого цена, след като имота не тръгва да се урегулира. Всеки заинтересован собственик, ако иска, да върне блясъкът на един терен или да го оползотвори, съответно може да предприеме редица управленски действия. Нали, примерно, регулацията, достъпа до имота“, коментира Румяна Друмева.

Повод за напрежението стана и коментарът, че са водени разговори с бизнесмени за закупуване на имота.

„Общинските съветници сме за това, за да може, когато сме приели решение, че продаваме един имот и сме определили неговата първоначална цена, да използваме всичките си връзки и да докараме всички евентуални инвеститори в Казанлък и да ги пуснем на този търг и да получи общината най-високата цена“, каза още той.

„Има ли нарушение на обществения интерес? Има, категорично. Има ли занижаване на цената и превишаване правомощията на общински съветници – има. Дали обаче има схема за търговия с влияние, това ще решат институциите, които ние сигнализирахме“, каза Друмева.

20 години са били водени съдебни битки, за възстановяване правата върху имота, който сега се продава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments