Bitcoin се срина в първия ден, в който се търгува като законно платежно средство в Ел Салвадор

0
30
Биткойн
Биткойн. Снимка: Pixabay

Гневни протести, технически проблеми и спад в стойността белязаха първия ден, в който Ел Салвадор прие Bitcoin като законно платежно средство. Вчера цената на криптовалутата се срина до най-ниското си ниво от близо месец, като в един момент се понижи от 52 000 долара до малко под 43 000 долара.

Един от опозиционните политици заяви, че валутният срив е причинил загуба от 3 милиона долара на Ел Салвадор, най-бедните страни в Латинска Америка.

Разпространението и търгуването с Bitcoin в Ел Салвадор очевидно е далеч от това, което президентът Найби Букеле е предвиждал, когато е предприел смелия си експеримент.

Платформи като Apple и Huawei не предлагат поддържания от правителството цифров портфейл, известен като Chivo, което принуди потребителите да си изтеглят сървърите допълнително. С напредването на деня обаче Chivo започна да се появява на все повече платформи и беше инсталиран на платформи, подобни на тези на Starbucks и McDonald’s.

Правителството обяви, че салвадорските граждани са получили по 30 долара при използването на криптовалутата, като стимул да търгуват с нея и занапред. В изявление управляващите обясниха, че въвеждането на Bitcoin може да спести на страната около 400 милиона долара годишно от такси за транзакции върху финансови средства, изпратени от чужбина. Въпреки това по изчисления на „BBC“ чрез данни от Световната банка и правителството,  спестените пари за страната ще бъдат не повече от 170 милиона долара.

Трябва да нарушим парадигмите от миналото. Ел Салвадор има право да напредва към модерния свят.“, написа в Twitter президентът Букеле.

Въпреки оптимистичните прогнози на държавният лидер, спадът на новото платежно средство помрачи първия ден от използването му, като в един момент стойността му се срина с 20%.

Това беше много лош ден за президента Букеле, неговото правителство и неговия експеримент с криптовалутите. По-голямата част от населението знае много малко за тях. Това, което знаем, е, че това е много нестабилен пазар и днес това със сигурност си пролича ясно.„, заяви опозиционният политик Джони Райт Сол пред BBC.

Райт Сол не е единственият критик на новата валута. Вчера и днес повече от 1000 протестиращи се събраха пред сградата на Върховния съд, където изстреляха фойерверки и изгориха демонстративно гуми.

Освен финансовата нестабилност, някои експерти се опасяват, че приемането на електронната валута в страната може да улесни незаконните транзакции.

Ернандес, собственик на магазин, сподели, че не се плаши от нестабилността на новата валута: „Виждам, че това е риск, но при всяко нещо в живота има известна доза риск. Когато някой като мен притежава магазин, понякога поръчва продукти, които невинаги успява да продаде. Когато другите виждат криза, аз виждам възможност.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments