
Остров Санторини преживява поредица от земетресения, като в района са отчетени над 7000 микроземетресения в рамките на последните няколко дни, предадоха от „24 часа“. Според Националния институт по геофизика, геодезия и география – БАН, активността е значителна, но няма непосредствена опасност от вулканично изригване. Сеизмичната активност е регистрирана рано сутринта на 3 февруари 2025 г., като първото значително земетресение е било с магнитуд 4.0. Оттогава насам трусовете продължават със средно 100 земетресения на денонощие.
Най-силното засега е с магнитуд 5,2, усетено не само в Санторини, но и в Атина /210 км/ и Измир /240 км/. Според проф. Емил Ботев, сеизмолог от БАН, това не е сигнал за предстоящо катастрофално вулканично изригване, тъй като земетресенията са плитки и не са свързани с дълбочинни разломи. Санторини е формиран в резултат на вулканична дейност и е разположен върху калдера – останки от древния вулкан Тера, изригнал преди 3600 години. Според експертите, на този етап няма индикации за предстоящо вулканично изригване.
Според проф. Ботев тези земетресения представляват т.нар. „роеве“, които са характерни за райони с активна сеизмичност, но рядко водят до катастрофални последствия.
Земетресенията в Санторини не се усещат силно, но предизвикват свлачища. Островът има стръмни склонове, а селищата са изградени върху остатъчната калдера на древния вулкан. Затова дори малки трусове могат да доведат до свлачища, което прави ситуацията потенциално опасна за местните жители и туристите. Според проф. Ботев няма връзка между трусовете в Санторини и сеизмичната активност в България. Страната ни се намира далеч от този разлом, а нашите земетресения са свързани с напълно различни тектонични процеси.
Единствената потенциална опасност за региона може да бъде много силно земетресение в Егейско море, но според наличните данни текущата активност няма потенциал да доведе до подобен катастрофален сценарий.
Сеизмолозите смятат, че тази активност може да продължи няколко месеца. Въпреки честите трусове, няма причина за паника, тъй като историческите данни показват, че такива роеве обикновено не водят до силни земетресения.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Продължават земетресенията край Санторини! Очаква ли се вулканична активност?