Белият дом: Байдън ще посети Полша в свое пътуване до Европа тази седмица

0
104
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Президентът Джо Байдън добави спирка в Полша към пътуването си тази седмица до Европа за спешни разговори с НАТО и европейските съюзници, тъй като руските сили съсредоточават огъня си върху градовете и хванати цивилни в капана на почти едномесечната инвазия в Украйна, предава „Асошиейтед прес“.

Байдън първо ще пътува до Брюксел, а след това за Полша, за да се срещне с лидерите там, каза прессекретарят Джен Псаки в изявление в неделя вечер. Полша е важен съюзник в украинската криза. Той е домакин на хиляди американски войници и приема повече хора, бягащи от войната в Украйна – повече от 2 милиона – от която и да е друга нация в разгара на най-голямата европейска бежанска криза от десетилетия.

Байдън ще се отправи към Варшава за двустранна среща с президента Анджей Дуда, насрочена за събота. Байдън ще обсъди как САЩ, заедно със своите съюзници и партньори, отговарят на „хуманитарната криза и кризата с правата на човека, която създаде неоправданата и непредизвикана война на Русия срещу Украйна“, каза Псаки.

В понеделник преди пътуването си Байдън ще обсъди войната с европейските лидери. Очаква се да участват президентът Еманюел Макрон на Франция, канцлерът Олаф Шолц на Германия, премиерът Марио Драги на Италия и премиерът Борис Джонсън на Обединеното кралство, съобщи Белият дом в неделя.

Представители на Белия дом заявиха, че Байдън не планира да пътува до Украйна. Държавният секретар Антони Блинкен, докато беше в Полша този месец, за кратко премина в съседна Украйна в проява на солидарност заедно с външния министър на тази страна Дмитро Кулеба. Полша беше една от най-гласните страни, които помолиха колегите си членки на НАТО да обмислят да се включат повече, за да овладеят кръвопролитието.

Инвазията на руския президент Владимир Путин в Украйна до голяма степен обедини съюзниците на САЩ и НАТО и Европа, както и съюзници в Азия и другаде. Съединените щати и европейските правителства виждат военната агресия на Москва като заплаха за тяхната сигурност и стратегически интереси.

Байдън и НАТО повтаряха многократно, че докато САЩ и НАТО ще предоставят оръжия и друга отбранителна подкрепа на Украйна, която не е член на НАТО, те са решени да избегнат всякаква ескалация от името на Киев, която рискува от по-широка война с Русия.

На 9 март Пентагонът отхвърли предложението на Полша за предоставяне на изтребители МиГ на Украйна чрез въздушна база на НАТО, заявявайки, че съюзническите усилия срещу руската инвазия трябва да се съсредоточат върху по-полезни оръжия и че прехвърлянето на МиГ с връзка между САЩ и НАТО ще бъде „висок риск” от ескалация на войната.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова САЩ да предоставят на армията му повече самолети и усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана. НАТО и Съединените щати отхвърлиха призивите му за създаване на „зона, забранена за полети“ над Украйна, за да потиснат руските въздушни сили, заявявайки, че това ще постави западните сили в пряк конфликт с руските.

Решителната съпротива на украинските бойци, когато руски танкове и войски влязоха в Украйна в края на февруари, бързо победиха опитите на руските сили да щурмуват столицата на Украйна и да свалят правителството, насочено към запад. Лишени от лесна и ранна победа, руските военни се връщат към тактиката на изгорената земя от миналите си офанзиви в Сирия и Чечения и нанасят удари по населените места с въздушни удари и артилерийски обстрели, които оставят цивилни като тези в пристанищния град Мариупол да могат безопасно да излязат за храна или вода, за погребване на мъртвите или за бягство.

След като Байдън събра европейските съюзници да се присъединят към широките санкции срещу Русия заради инвазията в самото начало, задачите му сега включват работа с някои членове на НАТО, които настояват за по-голямо участие в сраженията. Това включва предложенията на Полша за миротворци.

Пътуването на Байдън включва среща на върха в четвъртък на лидерите на НАТО, които ще използват срещата, за да разгледат укрепването на собственото възпиране и отбрана на блока, незабавно и в дългосрочен план, за да се справят с вече открито конфронтиращия Путин. Това събиране има за цел не само да покаже „подкрепата на НАТО за Украйна, но и нашата готовност да защитаваме и защитаваме всички съюзници на НАТО“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред CBS „Face the Nation“ в неделя. Столтенберг заяви още:

„И изпращайки това послание, ние предотвратяваме ескалацията на конфликта до пълноценна война между НАТО и Русия.“

Предните членове на НАТО от източния фланг на алианса също искат усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана на САЩ и Великобритания, за да се предпазят от вида ракетни и въздушни нападения, които Русия предприема срещу Украйна.

„Трябва да укрепим нашия източен фланг на НАТО. Говорим за това от години, но сега е време за действие“, каза министър-председателят на Естония Кая Калас пред CNN „Състояние на съюза“, добавяйки:

„Нуждаем се от повече способности, за да се поддържаме и да се защитаваме чрез системи за противовъздушна отбрана, което определено е необходимо тук, но също така и войските, които присъстват, които действат като възпиращ фактор и за руските военни.“

Отбелязвайки, че Русия изстрелва ракети „от толкова голям обхват, че могат да достигнат и Париж от мястото, откъдето стрелят в момента“, Калас каза, че европейските лидери трябва „да разберат, че тази отбрана е наш общ проблем и това не е теоретична дискусия, а проблем в реалния живот“.

Байдън също ще участва в среща на върха на Европейския съвет, за да обсъдят санкциите на съюзниците срещу Русия и хуманитарните усилия за милионите украинци, разселени от атаките на Русия, каза Псаки миналата седмица.

Неговият дневен ред включва среща на лидерите на страните от Групата на седемте, за да обсъдят наказателните финансови и икономически санкции, които Западът и неговите съюзници наложиха на Русия за нейното нахлуване, каза Псаки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments