Белгийските училища започват борба със смартфоните

Миналата седмица министрите на образованието във Франция и Ирландия заявиха, че също обмислят забраната

0
30
Смартфон
Снимка от Pixabay

Децата започват деня си в международното училище „Богаертс“ край Брюксел, като поставят смартфоните си в шкафче, или иначе казано белгийските училища започват борба със смартфоните, пише „Politico“.

„Ако ги хванем с телефон, го конфискуваме и им го връщаме в края на деня.“

Това заяви директорът на училището Давид Богаертс. Стотици училища в Брюксел и в южния белгийски регион Валония са готови да последват примера на учебното заведение. През лятото новото правителство на франкофонската общност обяви плановете си за забрана на смартфоните в началните училища и първите три години на средните училища. Много училища обаче не чакат финализирането на плана, преди да пристъпят към собствени забрани.

Тенденцията не се разпространява само в Белгия: Миналата седмица министрите на образованието във Франция и Ирландия заявиха, че също обмислят забраната.

Забраната на смартфоните в класната стая изглежда лесно решение на фона на нарастващите опасения, че устройствата са източник на разсейване и гореща точка за кибертормоз. Ефектът от прекомерното време, прекарано пред екрана, върху психичното здраве на децата се изстреля в политическия дневен ред – той дори беше споменат от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в програмата ѝ за следващия мандат.

„Ранните и тийнейджърските години са от решаващо значение за развитието на мозъка и личността – и също така са време на уязвимост към вредите от социалните медии и прекомерното време, прекарано пред екрана“, пише тя.

Училищата сега са основното място, където този сблъсък се проявява, като учителите и администраторите виждат много приложения с потенциал да отвличат вниманието на учениците от ученето. Някои от тях, като TikTok, са добре познати.

Според Богаертс Snapchat, който има функция за изпращане на съобщения, също е все още много популярен сред тийнейджърите.

Сравнително ново дете в квартала е TenTen – приложение, което се превръща в уоки-токи на живо, което помага на учениците да разговарят с приятели в друг клас.

Намаляване на вниманието

Подобни приложения принуждават училищата да се замислят „как да избегнат злоупотреби, които биха могли да попречат на нормалното протичане на учебните занятия“, казва в свое изявление Жералдин Кампс, говорител на франкофонската училищна федерация Wallonie-Bruxelles Enseignement (WBE).

Училищната федерация вече даде ясен отговор: пълна забрана на смартфоните.

Някои експерти твърдят, че забраните се налагат само защото по-ранните, по-малко драконовски опити за регулиране на използването на смартфони в класните стаи вече са се провалили. Ето какво твърди Лиевен де Марез, професор по медии, технологии и иновации в университета в Гент, който работи и с белгийския изследователски център Imec:

„Общата тема в училищата беше: смартфон, трябва да научим децата как да се справят с него. Той е част от живота им, може да има място в училище.“

Учителите обаче се затрудняват да прилагат собствените си правила просто защото желанието на учениците да използват смартфони е твърде голямо.

Сега пълната забрана има предимството на яснотата. Де Марез смята:

„Тя ще внесе мир в училищата. Няма да има [кибер] тормоз, учителите няма да бъдат снимани, ще се тренира вниманието.“

Според него обаче забраната има и отрицателна страна, тъй като не учи децата как да работят или да се занимават със смартфони между решаващата възраст от 12 до 18 години, когато се формира частта от мозъка, която управлява фокуса и вниманието.

Някои предполагат, че приложенията за смартфони могат дори да помогнат да се научат децата да имат здравословни взаимоотношения с устройствата си.

„В смартфона има специални приложения, които проверяват кои приложения се използват интензивно [или] колко време сте онлайн “, твърди Мишел Валраве, професор по комуникационни науки в Университета в Антверпен. Той твърди, че това може да доведе до дебати в клас за това как техниките на социалните медии могат да държат хората залепени за телефоните им.

В много училища учениците вече използват и лаптопи по време на час, което би могло да помогне на децата да се ориентират в дигиталния свят без дълготрайно излагане на смартфони.

„Нужен ли им е телефон, ако имат компютър? Ами изобщо не“, категоричен бе Богаертс.

Бразилия блокира социалната мрежа X на Илон Мъск след спор със съда

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments