
Белгийските прокурори разследват дали „Huawei“ е извършвал незаконни плащания, за да получи отворено писмо, подписано от осем евродепутати, в което се защитават интересите на китайския технологичен гигант.
Белгийските власти претърсиха 21 домове този месец като част от спираловидно разследване за „активна корупция в Европейския парламент“, която „е облагодетелствала „Huawei“.“. Разследващите разследват „прекомерни подаръци“ или „възнаграждение за заемане на политически позиции“, което се е случило „от 2021 г. до днес“, съобщиха от прокуратурата.
При втори голям тест за отчетност пред Европейския парламент след скандала в Катар през 2022 г. четирима души са обвинени в корупция и престъпна организация и един в пране на пари, съобщи белгийската прокуратура миналата седмица.
Според заповед за арест, видяна от „Politico“, първоначално съобщена от италианския всекидневник „La Repubblica“, ключова част от разследването се основава на писмо, изпратено от осем евродепутати през февруари 2021 г. до трима комисари на ЕС, в което те твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да пречи на развитието на 5G оборудването в Европа.
Това писмо, въпреки че не споменава „Huawei“ по име, се разглежда като насърчаване на интересите на китайската компания, тъй като няколко правителства на ЕС въвеждат мерки, които се стремят да ограничат използването на китайско оборудване от телекомуникационните оператори, твърдейки, че Пекин създава рискове поради шпионаж, наблюдение и потенциална икономическа зависимост.
Консервативният италиански депутат Фулвио Мартучиело, един от подписалите, публикува писмото в подкрепа на „Huawei“ на 15 февруари 2021 г., но по-късно го изтри. Бившият му парламентарен съветник и неговият асистент сега са арестувани във връзка с разследването на „Huawei“, според техните адвокати. Договорът на асистента вече е прекратен.
Пари за писмо
Заповедта за арест на асистентката на Мартусиело включва подробности от белгийските прокурори, които са в основата на делото, в които се твърди, че тя и бившият му съветник са помогнали за уреждането на плащания за писмото, наричано в съдебните документи „5G“.
В описанието на белгийската експертиза, предоставено от съдия-следователя, отговарящ за делото, се казва: „На автора на писмото от 5G е била предложена сума от 15 000 евро, а на всеки съавтор е било предложено 1500 евро.“
„Тази сделка или предложената сделка се твърди, че е била одобрена от китайските ръководители на „Huawei“, по-специално от директора на офиса в Брюксел“, се казва в документа. Директорът може да бъде идентифициран само като Ейбрахам Л.
Преминавайки към банковите детайли на това, което той описва като „подозрителни плащания“, документът посочва как бившият съветник е уредил плащанията чрез фактури „с оглед на предполагаеми консултантски услуги и разходи за кампании, в размер на 18 450 евро и 27 500 евро“.“
„Ако приемем, че фактите са установени, тези суми биха представлявали предполагаемата компенсация за гореспоменатото писмо, изготвено от осем евродепутати за вниманието на трима европейски комисари в полза на „Huawei““, се казва в документа. „Разследването разкри финансовия кръг на възнагражденията, които биха разкрили корупционния процес“.“
Като част от серия банкови преводи, бившият съветник е превел 6700 евро на Мартучиело, 1000 евро на своя асистент и 14 800 евро на друг парламентарен асистент. Няколко титуляри на сметки, които са получили плащанията, остават неизвестни. Мартучиело не отговори на искания за коментар относно банковите преводи.
Запитан за предполагаемото участие на Ейбрахам Л. в схема за подкупи, „Huawei“ не отговори на искане за коментар. Говорител на компанията заяви в по-ранно изявление: „ „Huawei“ приема тези твърдения сериозно и спешно ще комуникира с разследването, за да разбере допълнително ситуацията. „Huawei“ има политика на нулева толерантност към корупцията или други злоупотреби и ние се ангажираме да спазваме всички приложими закони и разпоредби по всяко време“.
Арести и обвинения
Настоящият асистент на Мартусиело беше арестуван в Италия миналата седмица като част от разследването на Huawei.
„Тя не е участвала в политическата дейност на г-н Мартусиело, тя се е занимавала само с логистика“, заяви адвокатът й Антимо Джачио пред „Политико“ и добави, че „е била много рядко в Европейския парламент … около 10 пъти“. Пред италиански съдия във вторник тя отхвърли всички предварителни обвинения срещу нея, но заяви, че е готова да отговори на „всички въпроси на белгийските власти“, добави адвокатът.
Бившият парламентарен съветник на Мартусиело, който е работил за него между 2015 и 2019 г., също е бил арестуван в Париж миналия четвъртък като част от разследването, заяви адвокатът му Беноа Мартинес пред „Politico“. „Моят клиент възнамерява напълно да сътрудничи на белгийските власти. Той отрича всякакво участие в обвиненията, в които е заподозрян“, добави той. Отказа да коментира по-нататък обвиненията, свързани с неговия клиент.
Белгийските тайни служби, които подадоха разсекретен доклад, задействал разследването, откриха цифрови доказателства, че бившият съветник може да е участвал в изготвянето на писмото от 2021 г. с един от лобистите на „Huawei“, който може да бъде идентифициран само като Валерио О., се казва в заповедта за арест. Адвокатът на Валерио О. Денис Боскет отказа коментар.
Следователите казват, че трансферите могат да бъдат свързани и с изготвянето от евродепутата Фулвио Мартусчиело на законодателни промени, благоприятни за „Huawei“, както и със съобщение, в което Валерио О. казва на служител на „Huawei“ в Полша, че те („Huawei“) „често пресичат линията и дори плащат за поправки“.“
В същия месец, в който промотира писмото, февруари 2021 г., Мартусиело внесе изменения в доклада на Европейския парламент, които биха благоприятствали позицията на „Huawei“ в Европа.
Марусчиело не отговори на многобройните искания за коментар на писмото, но каза пред Politico, че не знае за обвиненията срещу асистента си. Той каза пред белгийския вестник Le Soir, че никога не е получавал нищо от „Huawei“.
„Никога не съм бил в Китай, никога не съм бил на стадиона, никога не съм получавал мобилен телефон или друг подарък“, каза той.
Неправителствената организация „Трансперънси интернешънъл“ е получила анонимен сигнал във връзка с писмото от 2021 г. и го е препратила на службата на ОЛАФ за борба с измамите. Тогавашният директор на групата за граждански права Михаел ван Хюлтен публикува в Bluesky, че ОЛАФ е отхвърлила жалбите поради „недостатъчни подозрения“ за злоупотреби. Говорител на ОЛАХ потвърди, че не е разследвала случая.
Поддържане на дистанция
Остава неясно дали някой от съподписалите писмото от 2021 г. е разследван от белгийските власти като част от корупционното разследване на Huawei, но няколко от тези настоящи и бивши членове на Европейския парламент сега полагат усилия да се дистанцират от него.
От „Политико“ са попитали всички за тяхното участие. Тези, които са отговорили, са заявили, че не са се свързали с властите във връзка с писмото.
Италианският консерватор Херберт Дорфман заяви, че текстът е идея на Мартучиело и заяви, че не би подписал писмото, ако е знаел, че е свързано с китайската фирма. „Винаги съм бил политически за това „Huawei“ да бъде държана извън европейския пазар“, каза той пред „Политико“. Той добави, че нито на него, нито на екипа му са предлагали пари „или каквато и да е друга форма на компенсация в замяна на подписа му“.“
Бившият евродепутат Кристиян-Силвиу Бушой, румънски консерватор, заяви, че никога не е давал съгласието си за подписване. „Проверих официалния си имейл и не намерих кореспонденция по отношение на това писмо“, каза той в писмено изявление.
„Също така не си спомням да е давал устно съгласие на Марусчиело, както понякога се случва, когато колегите търсят подкрепа за своите инициативи“, каза той и добави, че нито той, нито служителите му са получавали някаква компенсация, нито са знаели за някаква схема, свързана с подписването на писмото.
Италианският евродепутат от крайната десница Алдо Патрициело заяви в имейл: „Честно казано, трудно ми е да си спомня дали искането за подписа ми е било по имейл, телефонно обаждане или WhatsApp“. Той добави, че няма пряка или косвена връзка с „Huawei“ или нейните лобисти.
Румънският консерватор Даниел Буда, също подписал, приписва участието си на екипа си, заявявайки, че е бил информиран чрез брифинг, подготвен от екипа му.
„Подкрепата ми беше продиктувана единствено от опасения за цифровата инфраструктура в селските райони, а не под влияние на външни страни“, каза той в имейл. Той добави, че не се е свързвал с нито един разследващ орган във връзка с писмото и че нито той, нито екипът му са получавали пари в замяна на подписа му.
„Не знаех – нито тогава, нито сега – че зад това писмо или дейност може да има такава схема“, каза той пред „Политико“.
Бившият италиански социалдемократ Джузепе Ферандино заяви: „Сигурен съм, че никога не съм подписвал такива писма“ и добави, че никога не са се свързвали с него по този въпрос. „Никой никога не ми е предлагал пари, за да влияе върху моята парламентарна дейност“, добави той.
Други подписали са италианският депутат Джузепе Милацо и бившият румънски социалдемократ Тудор Чуходару, като никой от тях не е отговорил на исканията на „Politico“ за коментар. Милацо заяви пред италианската информационна агенция ANSA, че никога не е имал срещи, свързани с разследването на случая „Huawei “: „Никога не са ми предлагали и никога не съм приемал никакви пари, подаръци или каквато и да е услуга, пряко или косвено, от „Huawei“.
Според разговори с трима бивши служители на „Huawei“, писмото от 2021 г., публикувано от Марусчиело, е имало за цел да се противопостави на друго отворено писмо от октомври 2020 г., в което над 40 депутати призоваха Европейската комисия да наложи по-строг контрол върху използването на китайско оборудване в Европа.
В писмо до председателя на Европейския парламент Роберта Мецола 28-те членове на Европейския парламент призоваха институцията „временно да изключи всички членове на Европейския парламент, за които се предполага, че са замесени, от всяка парламентарна дейност, свързана с китайските интереси“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Бившите шефове на ФИФА Сеп Блатер и Мишел Платини са уличени в корупция