
България, страна в Източна Европа, която често се пренебрегва, има богата история. Интересното е, че във върха си тя е била почти два пъти по-голямa от сегашния си размер, простирайки се на три морета в края на 9-ти и началото на 10-ти век. В продължение на много години държавата е свидетел на бурни исторически събития, които я превръщат в рай за любителите на историята. Има обаче много повече от просто история. Българската земя е богата на природни чудеса. Тя е дом на повече от 6000 документирани пещери, различни по дълбочина и дължина, както и приблизително 3900 вида флора. Предвид размерите на страната – само 111 000 km 2, това е доста впечатляващо.
Въпреки че има възможности да изследвате планините, крайбрежието и други региони, популярни сред местните жители, има няколко забележителности, които трябва да посетите поне веднъж в живота си. Ето кратък списък на „Travel Tomorrow“:

- Крушунски водопади
Крушунските водопади се намират в Северна България, близо до село Крушуна, община Летница, на около 30 минути път с кола от Ловеч. Това скрито бижу, популярно най-вече сред местните жители, предлага екопътека за любителите на природата. Оформени от множество травертини, каскадите предлагат място за незабравими преживявания. Травертинът сам по себе си е форма на варовик, намираща се около минерални извори и по-специално горещи извори.
Има няколко водопада, като най-високият е висок 15 метра. Посетителите могат да следват екопътеката, водеща до повечето водопади и да изследват не само водопадите, но и близките извори и скални образувания. Въпреки че са „активни“ през цялата година, Крушунските водопади са най-подходящи за посещение през пролетта, когато околността е зелена и цъфтяща, а водопадите са най-пълни.

2. Белоградчишки скали
Изваяни от времето Белоградчишките скали са една от уникалните природни забележителности на България. Тези скални образувания приличат на фигури, крепости, пирамиди и други форми, вдъхновяващи митове и легенди.
От 2011 г. този обект е в предварителния списък на България за включване в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Интересното е, че Белоградчишките скали бяха номинирани и през 2007 г. за глобалните Нови 7 чудеса на природата и дълго време бяха лидери в категорията си.
Необятността на скулптурите обхваща повече от 30 км дължина и 5 км ширина. Според изследвания Белоградчишките скали са започнали да се образуват преди около 230 милиона години, при създаването на Стара планина, в резултат на разместване на тектонични пластове.
Според стара легенда някои от скалите разказват историята на любовта, скръбта и вкаменяването. Приказката разказва за млада монахиня на име Витиния и нейната забранена любов, които са вкаменени заедно сред извисяващите се скали. Техните фигури стоят сред Белоградчишките скали, разказвайки една приказка за любовта, която се противопостави на всички препятствия.

3. Пещерата Дяволското гърло и Триградското ждрело
Огромна част от живописния пейзаж на България, Триградското ждрело е каньон в Родопите, който се простира на около 7 км. По дъното му тече река Триград, чиято вода е изваяла стените на ждрелото преди милиони години.
Тази формация води до мистериозна пещера, известна като Дяволското гърло. Името идва от формата на някогашния вход /сега – изход/, който наподобява дяволска глава. В миналото пещерата се е наричала Клокотник /от клокот – българска дума, използвана за описание на звука на лееща се вода/, вдъхновена от ръмжането на водата, отекваща през входа. Пещерата е образувана от срутването на подземни скални пластове. Това създава стръмно и драматично спускане. В основната му зала се намира най-високият подземен водопад на Балканите, който е интересна гледка за посетителите.
Дяволското гърло е вдъхновило множество легенди, датиращи от времето на траките, населявали тези земи в миналото. Един известен мит твърди, че именно през тази пещера Орфей слязъл в подземното царство на Хадес, за да спаси своята любима Евридика.

4. Седемте Рилски езера
Седемте рилски езера се намират в Национален парк „Рила“, най-голямата защитена територия в България. Сгушени в Рила планина, Седемте рилски езера предлагат алпийско приключение не само за опитни туристи, но и за начинаещи. Пешеходната пътека до върха обхваща около 10 километра, така че е препоръчително да посветите цял ден на това преживяване.
Веднъж на върха, посетителите могат да се отпуснат и да се насладят на живописната гледка към езерата, всяко от които има уникално име, отразяващо неговите характеристики. Например езерото, което се намира на най-голяма надморска височина, е наречено „Сълзата“ заради прозрачността на водите му. Освен това „Бъбрекът“ е езерото с най-стръмни брегове от цялата група, имащо формата на боб.

5. Мелнишките пирамиди
Мелнишките пирамиди са целогодишна дестинация, призната за природна забележителност на България през 1960 г. Тези геоложки образувания са сред най-впечатляващите природни забележителности в страната, привличащи както национални, така и международни туристи.
Името на пирамидите идва от близостта им до град Мелник, най-малкият град в България, известен с традиционното си винопроизводство. Оформени от ерозия в продължение на хиляди години, пирамидите приемат очарователни форми, като някои наподобяват кули, шпилове и конуси. Това забележително природно чудо добавя към чара на региона, което го прави задължително място за посещение в България.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Санторини отново се тресе! Експерти твърдят, че може да изригне вулкан!