Байдън възропта срещу плана на Тръмп да се гласува за Върховния съд преди президентските избори

0
135
Сградата на Върховния съд в САЩ.
Върховния съд в САЩ. Снимка: Пиксабей

Демократичният кандидат за президент Джо Байдън призова републиканците в Сената да не гласуват за нито един кандидат, номиниран за Върховния съд на САЩ с наближаването на изборите през ноември, наричайки плана на президента Доналд Тръмп “упражнение на сурова политическа власт”, пише агенция “Ройтерс”

Втори по ред републиканец от Сената изрази възражения срещу плана на Тръмп за бързо гласуване за заместник на либералната съдебна система Рут Бадър Гинсбърг, която почина в петък. Подобно назначение от президента, ако бъде одобрено от Сената, ще закрепи 6 на 3 членове за консервативното мнозинство, което може да повлияе на американския закон и съдба в продължение на десетилетияБайдън, който ръководи Тръмп в националните социологически проучвания във Филаделфия заяви:

“Избирателите на тази страна трябва да бъдат изслушани … те са тези, които тази конституция предвижда да решат кой има правомощия да извърши това назначение”.

И добави: 

“Задържането на тази номинация чрез Сената е просто упражнение на сурова политическа власт.”

Байдън каза, че ако спечели изборите на 3 ноември, трябва да има шанса да номинира следващия съдия на Върховния съд. Бившият вицепрезидент отхвърли идеята за оповестяване на имената на потенциалните номинирани, като заяви, че това действие на Тръмп може да повлияе негативно на решенията на тези кандидати в настоящите им съдебни роли, както и да ги подложи на “безмилостни политически атаки”.

Той повтори обещанието си да номинира афроамериканка за шеф съда, което би било най-малкото историческо, ако съответно има тази възможност.

По-рано в неделя сенаторът Лиза Мурковски от Аляска заяви, че не подкрепя плана на Тръмп за бързи стъпки при запълване на мястото, ставайки вторият от 53-те републиканци в 100-местната камара, които възразяват на избора публично след смъртта на Гинсбърг.

В събота републиканският сенатор Сюзан Колинс от Мейн заяви, че победителят в президентските избори трябва да избере номинирания. Тя е в тежка битка за преизбиране, докато настоящият мандат на Мурковски се удължава още две години.  Сенаторът Ламар Александър, друг умерен републиканец, заяви в изявление, че не възразява срещу гласуване, добавяйки:

“Никой не трябва да бъде изненадан, че мнозинството от републиканския Сенат ще гласува за номинацията на Върховния съд на републиканския президент, дори по време на президентската изборна година.”

Демократите отбелязаха, че през 2016 г. лидерът на мнозинството от републиканския сенат Мич Макконъл блокира гласуването за назначаване на тази позиция от Демократическата партия с основанието, че свободното място трябва да бъде заето от следващия президент.

Лидерът на Демократическата партия на Сената Чък Шумер не изключи, че партията му може да предприеме в бъдеще да сложи край на филибустера – процедурна тактика, при която се изисква подкрепата на 60 членове, за да се премине към гласуване на законодателство, ако републиканците продължат с номинацията. Той заяви:

“Първо трябва да спечелим мнозинството. … Но ако спечелим мнозинството, всичко е на масата”.

Шумер и представителят на САЩ Александрия Окасио-Кортес от Ню Йорк заявиха на съвместна пресконференция, че поставянето на друг консерватор в съда би застрашило здравеопазването и правата на жените и ЛГБТ общността.

По-голямата част от американците, около 62%, включително много републиканци, казаха пред анкета на Ройтерс / Ipsos, че смятат, че победителят в изборите през ноември трябва да издигне съдия, който да запълни свободното място.

Сътресение в кампанията

Съдията Антонин Скалия, близък приятел на Гинсбърг, почина през февруари 2016 г., но Макконъл блокира гласуването за кандидата за върховния съд на Барак Обама, Мерик Гарланд.

Тръмп заяви в събота, че ще направи номинацията си тази седмица и назова Ейми Кони Барет от седалището в Чикаго на 7-ми Апелативен съд на САЩ и Барбара Лагоа от базираната в Атланта 11-та сесия като възможни кандидати за заемане на свободната позиция, създадена от почитаната фигура на Гинсбърг сред либералите.

Смъртта на Гинсбърг повдигна като тема предизборната кампания през ноември, която активизира и консервативната база на Тръмп – нетърпеливи да видят как съдът отменя решението на Роу срещу Уейд от 1973 г., което легализира абортите в цялата страна, и представящи нови усложнения в битката за контрол над американския Сенат. На предизборен митинг във Файетвил, Северна Каролина, Тръмп каза:

“Ще изложа номинация следващата седмица. Ще бъде жена”.

Междувременно неговите поддръжници скандираха:

“Попълнете това място.”

Тръмп и Макконъл имат време да насрочат гласуване. Докато изборите са чак на 3 ноември, нов конгрес ще даде клетва едва на 3 януари, а победителят в президентския конкурс ще бъде разкрит на 20 януари. Републиканският сенатор Джон Барасо в неделното предаване на NBC “Meet the Press” (На среща с пресата) отхвърли жалбите на демократите. В ефир той сподели:

“Нека бъдем много ясни – ако обувката беше на другия крак и демократите имаха Белия дом и Сената, те в момента също щяха да се опитат да издигнат друг член на Върховния съд”.

Демократът Хилари Клинтън, която Тръмп победи на изборите през 2016 г., в същата програма нарече това мнение “незащитимо”Клинтън, бивш държавен секретар, чийто съпруг Бил Клинтън номинира Гинсбърг в съда през 1993 г., заяви:

“Това, което се случва в нашата страна, е невероятно опасно. Нашите институции по същество са подкопани от жаждата за власт.”

Тръмп вече назначи двама съдии: Нийл Горсуш през 2017 г. и Брет Кавано през 2018 г. Кавано беше избран след разгорещен процес на потвърждение, в който той гневно отрече обвиненията от професора от калифорнийския университет Кристин Блейси Форд, че е извършил сексуално насилие над нея през 1982 г. когато двамата са гимназисти в Мериленд.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments