Байдън обръща политиките на Тръмп с изпълнителни заповеди

0
141
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън започна да отменя някои от ключовите политики на Доналд Тръмп, часове след като положи клетва, информира “BBC”. В първоначалните си актове в ролята на 46-и президент на САЩ той подписа 15 изпълнителни заповеди – първата от които е свързана със засилване на федералния отговор на коронавирусната криза.

Други заповеди обърнаха позицията на администрацията на Тръмп по отношение на изменението на климата и имиграцията. Президентът Байдън започна работа в Овалния кабинет, като положи клетва по-рано в сряда в Капитолия на САЩ. Встъпването в длъжност не приличаше на никое друго поради ограниченията, свързани с коронавируса, като малцина присъстваха, за да станат свидетели на клетвите и церемониите.

Доналд Тръмп – който все още не е отстъпил официално президентския пост на Байдън – грубо отказа събитието, което се оказа прецедент в историята.

Какви заповеди е подписал Байдън?

Докато се отправяше към Белия дом по време на встъпването му в длъжност, Байдън написа в Twitter:

“Няма време за губене, когато става въпрос за справяне с кризите, пред които сме изправени.”

Президентът Байдън „ще предприеме действия – не само за да компенсира най-големите щети на администрацията на Тръмп – но и да започне да движи страната ни напред“, се казва в изявление, в което подробно се посочват неговите изпълнителни заповеди.

По отношение на коронавируса ще бъдат предприети редица мерки за борба с пандемията, отнела над 400 000 живота в САЩ. Ще има нова мярка да се носят маски и да се практикува социално дистанциране на цялата територия на федералното правителство. Ще бъде създаден и нов офис, който да координира реакцията към пандемията и САЩ ще спрат процеса, започнат от администрацията на Тръмп – за оттегляне от Световната здравна организация (СЗО).

Решението за повторно ангажиране със СЗО беше приветствано от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, който заяви, че е „абсолютно критичен“ за по-координиран глобален отговор, съобщи неговият говорител Стефан Дюжарик.

Байдън също така се ангажира да направи борбата с изменението на климата основен приоритет на неговата администрация. Той подписа изпълнителна заповед за започване на процеса на повторно присъединяване към Парижкото споразумение за климата от 2015 г., от което Тръмп официално изтегли САЩ миналата година.

Посланикът на климата на Байдън, бивш държавен секретар на САЩ Джон Кери, написа в Twitter, че ангажиментът поставя „под, а не над“ за американското климатично лидерство и настоя за международно сътрудничество преди Конференцията на ООН за климатичните промени (Cop26) в Глазгоу през ноември.

Байдън също отмени президентското разрешително, предоставено на спорния тръбопровод Keystone XL, с който природозащитниците и индианските групи се борят повече от десетилетие. Този ход ще бъде обсъден, когато Байдън направи първото си телефонно обаждане до чуждестранен лидер – канадския премиер Джъстин Трюдо – в петък, заяви прессекретарят на Белия дом Джен Псаки.

Частно финансираният тръбопровод, струващ около 8 млрд. долара (5,8 млрд. паунда) – ще пренася на ден около 830 000 барела тежки суровини от петролните пясъци на Алберта, Канада, до Небраска. Барак Обама наложи вето на законопроект, одобряващ изграждането на тръбопровода през 2015 г., но решението беше отменено от президента Тръмп.

По отношение на имиграцията Байдън отмени извънредната декларация на администрацията на Тръмп, която помогна за финансирането на изграждането на стена по мексиканската граница, а също така прекрати забраната за пътуване в някои мюсюлмански страни с мнозинство. Други документи обхващат расата и равенството между половете. 

На първата пресконференция от президентството на Байдън, прессекретарят Джен Псаки беше попитана дали нейният приоритет е да насърчава интересите на президента Байдън, или да предостави „неравномерната истина“. Тя заяви, че „дълбоко уважава ролята на свободната независима преса“ и че ще се присъедини към президента, за да върне „прозрачността и истината в правителството“Президентът Тръмп, както и неговите пресаташета, често имаха борбени отношения с медиите.

Какво се случи по време на встъпването в длъжност?

“Демокрацията надделя”, каза президентът Байдън, след като положи клетва заедно с върховния съдия Джон Робъртс на сцената пред Капитолия на САЩ. Изпращайки послание за единство след бурните години на Тръмп, той обеща да бъде президент „за всички американци“ – включително тези, които са гласували против него. Трима от неговите предшественици присъстваха на церемонията: Барак Обама – при когото Байдън беше осем години вицепрезидент, Бил Клинтън и Джордж Буш, както и заместник-председателят на Тръмп Майк Пенс.

Камала Харис положи клетва като вицепрезидент пред Байдън. Тя е първата жена – и първият чернокож и азиатско-американец – служител на тази длъжност.  Имаше изключително строга охрана за церемонията, след като американската Капитолия беше щурмуван от яростни протестиращи на Тръмп на 6 януари.

След това Байдън и първата дама Джил Байдън, заедно с Харис и нейния съпруг Дъг Емхоф, тръгнаха по Пенсилвания Авеню до Белия дом, поздравявайки приятели и поддръжници. Церемонията по встъпването в длъжност включваше музикални изпълнения на Лейди Гага, която изпя националния химн, както и на Дженифър Лопес и Гарт Брукс.

Аманда Гормън, първата по рода си американска национална младежка лауреатка в поезията, рецитира творбата си “The Hill We Climb”. 90-минутен телевизионен вечерен концерт, озаглавен „Празнуване на Америка“, беше изнесен пред паметника на Линкълн в града. Домакин беше Том Ханкс, а в него участваха Брус Спрингстийн, Джон Леджънд, Джон Бон Джоуви, Джъстин Тимбърлейк и Деми Ловато. Шоуто завърши с грандиозна заря.

Ами Доналд Тръмп?

Тръмп беше първият президент, който не присъства на встъпването в длъжност на неговия наследник от 1869 г. Той напусна Белия дом рано в сряда. В прощалното си обръщение в базата държавният глава подчерта това, което се смята за успех на неговото президентство. Тръмп беше категоричен:

“Това, което сме направили, е невероятно от всеки стандарт.”

След това 74-годишният мъж замина за своя голф клуб Mar-a-Lago във Флорида, където пристигна по-късно сутринта. В последните си часове като президент Тръмп даде помилване на повече от 140 души, включително бившия му съветник Стив Банън, който беше изправен пред обвинения в измами.

Политическата драма около Тръмп далеч не е приключила. Очаква се скоро американският сенат да го подведе под съд, след втория му импийчмънт от Камарата на представителите, за който се твърди, че подбужда към бунта в Капитолия. Във вторник лидерът на републиканските партии в Сената Мич Макконъл заяви, че тълпата е била провокирана от Тръмп и е подхранвала лъжи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments