Байдън избра калифорнийския сенатор Камала Харис за своя изборна половинка

0
183
Белия дом, Вашингтон.
Снимка: Пиксабей

Джо Байдън посочи калифорнийския сенатор Калиала Харис за своя управляваща половинка, създавайки история с избирането на първата чернокожа жена, която влиза в надпреварата за президентските избори от голяма партия. С това той признава жизненоважната роля на черните избиратели в неговата кандидатура да победи президента Доналд Тръмп, информира “Voanews”.

Избирайки Харис, Байдън прегръща бивш съперник от Демократичния първичен вот, който е запознат с уникалната строгост на националната кампания. 55-годишната Харис е сенатор в първи мандат и също е една от най-известните фигури на партията, като бързо се превърна в топ претендент за място номер 2, след като нейната собствена кампания в Белия дом приключи.

Харис се присъединява към Байдън в надпреварата през 2020 г. в момент на безпрецедентна национална криза. Пандемията от коронавирус е отнела живота на повече от 150 000 души в САЩ, много повече от таксата, която са платили други страни. Затварянето на предприятията и прекъсванията в резултат на пандемията предизвикаха икономически срив. Междувременно в цялата страна се появиха вълнения, докато американците протестират срещу расизма и полицейската бруталност.

Непремереното справяне с кризите на Тръмп даде зелена светлина на Байдън и той влиза в кампанията през есента в силна позиция срещу президента. Като добави Харис към билета, той може да посочи сравнително центристката ѝ история по въпроси като здравеопазването и нейния опит в правоприлагането в най-голямата държава в страната.

Записът на Харис като главен прокурор на Калифорния и окръжен прокурор в Сан Франциско беше подложен на сериозна проверка по време на основната демократична партия и изключи някои либерали и по-млади черни избиратели, които я видяха като извън стъпка по въпросите на системния расизъм в правната система и полицейската бруталност. Тя се опита да постигне баланс по тези въпроси, обявявайки себе си за “прогресивен прокурор”, който подкрепя реформите на правоприлагането.

Байдън, който прекара осем години като вицепрезидент на президента Барак Обама, преживя месеци, претегляйки кой би изпълнил същата роля в Белия дом. През март той обеща да избере жена за свой вицепрезидент, като облекчи безсилието сред демократите, че президентската надпревара ще се съсредоточи върху двама бели мъже в 70-те им години.

Търсенето на Байдън беше всеобхватно, включваше дори сестрата на Масачузетс Елизабет Уорън, водещ прогресист, както и Вал Демингс във Флорида, чието наказателно преследване на Тръмп спечели похвали, репортер на Калифорния Карън Бас, който ръководи Черния каук на Конгреса, бившият съветник по националната сигурност на Обама Сюзън Райс и кметът на Атланта Кейша Ланс Ботъмс, чийто страстен отговор на вълненията в града ѝ спечели националното внимание.

Никога жена не е била президент или вицепрезидент в Съединените щати. Две жени бяха номинирани като съдружници по основните партийни билети: демократът Джералдин Фераро през 1984 г. и републиканката Сара Пейлин през 2008 г. Партията им загуби на общите избори.

Тази година вицепрезидентският избор носи все по-голямо значение. Ако бъде избран, Байдън ще навърши 78 години, когато влезе в длъжност през януари и би станал най-възрастният човек, който някога е поемал този пост. Той говори за себе си като за преходна фигура и не се е ангажирал изцяло да се кандидатира за втори мандат през 2024 г. Ако той откаже да го направи, неговата състезателна половинка вероятно ще стане водеща за номинацията през същата година.

Родена в Оукланд с баща от Ямайка и майка от Индия, Харис спечели първите си избори през 2003 г., когато стана окръжен прокурор на Сан Франциско. В ролята си тя създаде програма за повторно справяне с проблема с наркотици с ниско ниво на опиянение и се пребори със студентските пропуски.

През 2010 г. тя бе избрана за генерален адвокат на Калифорния, като стана първата жена и чернокож човек, който зае тази работа и се съсредоточи върху въпроси, включително кризата за възбрана. Тя отказа да защитава предложение номер 8 на щата, което забранява еднополовите бракове, а по-късно бе отменено от Върховния съд на САЩ.

С въздигането на националния ѝ профил Харис изгради репутация около работата си като прокурор. След като беше избрана в Сената през 2016 г., тя бързо спечели вниманието към себе си за упорития ѝ разпит на служители на администрацията на Тръмп по време на изслушванията в Конгреса. В един запомнящ се момент миналата година Харис задейства генералния прокурор Уилям Бар, когато тя многократно го притискаше да каже дали Тръмп или други служители на Белия дом му оказват натиск да разследва определени хора.

Харис стартира своята президентска кампания в началото на 2019 г. с лозунга “Камала Харис за хората”, препратка към работата ѝ в съдебната зала. Тя беше една от претендентките с най-висок рейтинг в многолюдния демократичен първичен вот и привлече 20 000 души на първия си митинг в Оукланд.

Но ранното обещание за нейната кампания в крайна сметка избледня. Практиката на правоприлагащите органи предизвика скептицизъм от някои прогресисти и тя се бори да се примири с последователно послание, което резонира с избирателите. Изправена пред проблеми с набирането на средства, Харис рязко се оттегли от надпреварата през декември 2019 г. – два месеца преди да бъдат гласувани първите гласове на първичните избори.

Един от отличителните моменти на Харис от нейната президентска кампания дойде за сметка на Байдън. По време на дебат Харис каза, че Байдън е направил “много набожни” коментари относно предишната си работа със сенаторите на сегрегационистите и дърпа противопоставянето си на бизнеса поради интегрирането на училищата през 70-те години.

“Имаше малко момиченце в Калифорния във втори клас, което интегрираше обществените нагласи в училище. Тя беше привиквана в училище всеки ден”, каза тя. “И това момиченце бях аз.”

Разтърсен от атаката, Байдън нарече коментарите по свой адрес “несъответствие с моята позиция”.

Размяната на реплики възникна скоро, след като един от най-близките приятели на Байдън и съпредседател на неговата комисия за проверка на вицепрезидента – бившият сенатор на Кънектикът Крис Дод, все още говори за опасения относно дебата, а Харис не изрази съжаление. Коментарите, приписани на Дод и за първи път докладвани от Politico, предизвикаха осъждане, особено от влиятелни жени-демократи, които заявиха, че Харис е кандидат, който се придържа към стандарт, който не се отнася за мъж, кандидатирал се за президент.

Някои довереници на Байдън заявиха, че атаката срещу кампанията на Харис дразни бившия вицепрезидент, който има приятелски отношения с нея. Харис също беше близък с покойния син на Байдън, Бо, който беше генерален адвокат на Делауеър, докато тя заемаше същия пост в Калифорния.

Но оттогава Байдън и Харис отново възвърнаха топли отношения помежду си.

“Джо има съпричастност. Той има доказан опит в лидерството и повече от всякога се нуждаем от президент на САЩ, който разбира кои са хората, вижда ги къде са и има истинско желание да помогне и знае как да се бори, за да ни докара до там, където трябва да бъдем”, каза Харис на събитие за Байдън по-рано това лято.

В същото събитие тя грубо нападна Тръмп, като го определи като “тласкач към наркотици” за промотирането му на маларийния наркотик хидроксихлорохин като лечение на коронавируса, което не е доказано като ефективно лечение и дори може да бъде по-вредно за хората. След като Тръмп написа в Туитър “когато започне плячкосването, стрелбата започва” в отговор на протести за смъртта на Джордж Флойд, чернокож, арестуван и пребит от полицията, Харис заяви, че забележките му “все пак отново показват как изглежда расизмът”.

От убийството на Флойд Харис взе по-строга позиция по отношение на полицията. През юни тя влезе в подкрепа на законодателство, което ще забрани на полицията да използва дросели и заповеди за нокаутиране, да определи национален стандарт за използване на сила и да създаде национален регистър за нарушения на правителството наред с други неща. То също така ще реформира системата за квалифициран имунитет, която предпазва служителите от отговорност.

Списъкът включваше практики, с които Харис се бори гласно за реформи, докато ръководи Министерството на правосъдието в Калифорния. Въпреки че тя изискваше служителите на DOJ да носят камери за тяло, тя не подкрепя законодателството, което го налага. И макар сега да иска независими разследвания на полицейските стрелби, тя не подкрепи законопроект от Калифорния т 2015 г., който би наложил службата ѝ да поема такива случаи.

“Ние постигнахме напредък, но очевидно все още не сме на мястото, където трябва да бъдем, а Калифорния не е изключение”, заяви тя наскоро пред Асошиейтед прес. Но националният фокус върху расовата несправедливост показва, че “няма причина да продължаваме да чакаме”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments