Баща и синът му – първите погребани жертви след стрелбата в Крайстчърч

0
112
Нападение в Нова Зеландия
Снимка: Туитър, Muhammad Zaid Bajwa

Баща и синът му от Сирия са сред първите погребани след стрелбата в Нова Зеландия, при която загинаха 50 души, пише „БиБиСи“. 44-годишният Калед Мустафа и 16-годишният Хамза отишли като бежанци в Нова Зеландия миналата година.

Ислямската традиция повелява починалите да бъдат погребани възможно най-скоро, но погребенията бяха забавени заради мащабния процес ма идентификация.

28-годишният австралиец Брентън Тарант, който се определя според идеологията на „бялото превъзходство“, е обвинен в убийство.

Стотици опечалени се събраха на гробището в ислямския център на Линууд в Крайстчърч днес – това е едно от двете места за поклонение след нападенията, които се случиха миналия петък.

Мъжът и синът му са дошли от Сирия с останалата част от семейството си. Те бяха убити в джамията Ал-Нур. След смъртта си Калед е оставил жена си вдовица и по-малък син Заид в тийнейджърска възраст, който също бил ранен при нападението. Той обаче присъставал на погребението в инвалидна количка.

„Не трябва да стоя до вас. Трябва да лежа до вас“, казал опечаленият син, цитиран от АФП.

В голяма шатра роднини и приятели можеха да прекарат време със своите мъртви близки, преди да бъдат погребани.

По-голямата част от погребенията ще бъдат по-късно днес през деня.

Жертви на стрелбите в Крайстчърч

Петдесет души загубиха живота си при стрелбата в две джамии в града. Полицията идентифицира и последните шест жертви на стрелбата в джамията Ал Нур и се надява да предаде всички 50 тела на близките им до края на деня. Всички разследвания са приключили, съобщиха от полицията.

Някои от семействата обаче изразиха недоволство заради бавния процес на идентификация. 23-годишният Мохамед Сафи, чийто баща Матиулах Сафи загина в джамията Ал Ноор, се оплака от липсата на информация.

Полицейският комисар Майк Буш заяви, че властите трябва да докажат причината за смъртта, за да може съдът да го третира като убийство.

„Не можете да осъдите някой за убийство без да се определите причина за смърт. Така че това е много обширен процес, който трябва да бъде завършен до най-високия стандарт“, обясни той.

Премиерът Джакинда Ардерн обяви две минути мълчание в петък на 22 март, когато е мюсюлманският ден на молитвата и така ще се отбележи една седмица от стрелбата.

Днес Ардерн посети гимназията в Кашмир, която загуби учениците Сайад Милн и Хамза Мустафа и бившия ученик Тарик Омар. Тя помоли учениците да й помогнат да се отърве от расизма в Нова Зеландия и повтори призива си „никога да не се споменава името на извършителя … никога да не се помни за това, което е направил“.

Директорът на училището Марк Уилсън каза, че влиянието на нападението е било „особено жестоко и трудно“ за учениците, персонала и родителите.

Оръжия в Нова Зеландия

След призива на премиера Ардерн, някои новозеландци са започнали да предават оръжията си. Например Джон Харт, земеделски производител в района на северния остров Мастертън, публикувал в „Туитър“, как дава своята автоматична пушка на полицията, за да бъде унищожена.

Неговият пост привлече голяма подкрепа, но също така и вълна от обидни коментари в неговата страница във „Фейсбук“, най-вече от граждани на САЩ, където лобито на привържениците на оръжия е много силно.

Полицията в Нова Зеландия заяви, че все още събира информация за това колко оръжия са били предадени, предаде радио „Нова Зеландия“.

Премиерът на Нова Зеландия обяви в понеделник, че законите за оръжията в страната ще бъдат реформирани след атаката. Подробности за плановете се очакват в рамките на дни.

В сряда тя коментира, че „има много вратички в нашите закони. Много новозеландци ще бъдат удивени да знаят, че имат достъп до военни стилове оръжия.“

Ловното лоби в страната съобщи, че подкрепя реформите, призовавайки за забрана на полуавтоматичните оръжия от военен стил и списания с голям капацитет.

Дипломатически скандал между Австралия и Турция

Скандалът е възникнал заради турския президент Реджеп Ердоган, който се изказа крайно негативно за австралийците, които осъждат исляма и заяви, че за тях е по-добре да не посещават Турция, като напомни за битката при Галиполи по време на Първата Световна война. В нея, която е най-голямата победа на Османската империя, загиват хиляди австралийски и новозеландски войници, които тогава се сражават под знамето на Великобритания. Един от командирите на турската армия тогава е Мустафа Кемал Ататюрк, който по-късно полага основите на модерната светска държава в Турция.

Австралийският премиер Скот Морисън не прие извиненията на Турция за направения коментар. Пред посланика на Турция в Канбера Морисън каза, че думите на Ердоган са били изключително обидни за австралийците и много неразумни. Те нарушават обещанието, изсечено върху камък в Галиполи. Първият президент на Турция Ататюрк казва тогава, че загиналите там войници сега лежат в земята на приятелска страна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments