Бързо падане от власт и арест за закъсалия президент на Перу

0
45
Президентът на Перу Педро Кастило.
Президентът на Перу Педро Кастило. Снимка: Фейсбук

Само за 3 бурни часа президентът Педро Кастило премина от указ за разпускането на Конгреса на Перу до това да бъде заменен от своя вицепрезидент, но заплахите срещу неговото правителство се натрупваха по време на почти 17-месечното му президентство, посочва „Асошиейтед прес“.

Бившият училищен преподавател и лявоцентристки политически новак, който спечели втори тур на изборите през юни 2021 г. само с 44000 гласа, влезе в политическо бойно поле без задръжки в Перу, южноамериканската страна, която в момента се управлява от шестия президент за 6 години. До вечерта в сряда, след ден на силна политическа драма, прокурорите обявиха, че Кастило е арестуван и е изправен пред обвинения в бунт.

От самото начало президентството на Кастило изглеждаше обречено да продължи кратко, смята Флавия Фрайденберг, политолог в Националния автономен университет на Мексико и член на Обсерваторията за политическа реформа в Латинска Америка към университета. Тя обясни:

„Той е президент, който встъпи в длъжност с много ниско ниво на подкрепа, той нямаше политическа партия, беше му трудно да състави кабинет, кабинетът се променяше постоянно и имаше постоянна борба за власт с Конгреса.“

Кастило, учител в селско училище от беден район високо в Андите, беше смятан за явен аутсайдер, когато се присъедини към надпреварата за заместник на президента Франсиско Сагасти, който беше назначен от Конгреса през ноември 2020 г. Сагасти беше последният от тримата държавни глави Перу измина велосипед за една седмица през ноември.

Кастило проведе кампания с обещания да национализира ключовата минна индустрия на Перу и да пренапише конституцията, спечелвайки подкрепа в селските райони на страната. Но след като встъпи в длъжност през юли 2021 г., Кастило веднага се затрудни с избора си в кабинета, редица от които бяха обвинени в неправомерни действия. Ерик Фарнсуърт, вицепрезидент на Съвета на Америките, изрази мнението:

„Той не обедини страната. Той дори не изглежда да полага големи усилия в тази насока.“

„Той нямаше голям мандат и затова не прокарваше политики, които по някакъв начин бяха лесно разпознаваеми като за доброто на мнозинството от хората“, изтъкна Фарнсуърт и допълни:

„Вместо това той се забърка в интриги, корупция и битки с Конгреса.“

Първият опит за импийчмънт на Кастило дойде миналия декември. По това време сравнително малка група опозиционни депутати цитираха разследване на прокурорите за незаконно финансиране на управляващата партия. За отстраняването на президента са необходими две трети от 130-те депутати да гласуват в подкрепа. Едва 46 гласуваха „за“.

Конгресът се опита отново да го премахне през март за „постоянна морална неспособност“, термин, включен в конституционния закон на Перу, за който експертите казват, че няма обективна дефиниция и че Конгресът е използвал повече от половин дузина пъти от 2017 г., за да се опита да отстрани президенти. Усилието се провали, този път само с 55 гласа „за“.

Всеки път Кастило се защитаваше, твърдейки, че не е направил нищо лошо. След втория опит за импийчмънт срещу него Кастило написа в Twitter:

„Поздравявам, че здравият разум, отговорността и демокрацията надделяха.“

Той се възползва от факта, че еднокамарният Конгрес беше дълбоко разделен. Партията на Кастило имаше най-много места, но само с 37, тя сама по себе си не можеше да го защити.

В сряда Перу се подготвяше за трети вот за импийчмънт. Може би Кастило се страхуваше, че този път ще има достатъчно гласове, за да бъде изгонен от поста си. Предишната вечер президентът каза в необичайно среднощно обръщение по държавната телевизия преди гласуването, че определен сектор от Конгреса е за него и че той плаща за грешки, допуснати поради неопитност. Малко преди обяд в сряда Кастило се появи по държавната телевизия и обяви разпускането на Конгреса. Той съобщи, че ще бъдат проведени избори за избор на нови депутати и ще бъде написана нова конституция.

Различни членове на неговия кабинет подадоха незабавно оставки. Вицепрезидентът Дина Болуарте заяви чрез Twitter, че този ход само е допринесъл за политическата криза в Перу. Върховният съд, Конституционният трибунал и националният омбудсман го отхвърлиха като опит за преврат.

Кастило беше откаран от президентския дворец през историческия център на Лима до полицейски участък. Часове по-късно прокурорите обявиха, че Кастило е арестуван по обвинение в бунт. Два часа след изявлението му депутатите, които бяха пренебрегнали указа на Кастило, гласуваха за отстраняването му. Този път те имаха гласовете: 101 „за“, 6 „против“ и 10 „въздържал се“.

В 15:00 часа Дина Болуарте, 60-годишна адвокатка, положи клетва като първата жена президент на Перу. Болуарте коментира, че първата ѝ задача ще бъде да се справи с корупцията в правителството, която привидно е довела до падането на Кастило. Тя беше изключена през януари от марксистката партия „Свободно Перу“, която Кастило издигна на власт, тъй като според нея не споделяше идеите на нейния генерален секретар. Болуарте заяви:

„Имаше опит за преврат… който не намери отзвук в институциите, нито на улицата.“

Тя призова за политическо примирие, за да се установи правителство на националното единство и добави:

„Това, за което искам, е пространство, време за спасяване на страната.“

Политологът Фрайденберг е на мнение, че клетвата на Болуарте е обнадеждаващ знак.

„Това е уникална възможност да покажем способностите на перуанките в страна, която е шовинистична, женомразка, дискриминационна и където жените са имали толкова много проблеми, опитвайки се да получат достъп до правителството.“

Но Болуарте също поема поста със слаб мандат и без партия.

„Тя трябва да започне да управлява по начин, който достига до политическите опоненти и също така се стреми да обедини коалиция от поддръжници“, подчерта Фарнсуърт от Съвета на Америките. По думите му:

„За да имате работещо правителство, трябва да имате достатъчно голяма коалиция, за да прокарвате политики и законодатели зад вас.“

Над първите дни на нейното управление ще стои въпросът какво да прави с Кастило. Прокурорите обещаха да разследват бившия президент за предполагаем бунт срещу конституционния ред на Перу. По улиците, въпреки суматохата, избухнаха само дребни сблъсъци между протестиращи и полиция за борба с безредиците – пред полицейския участък, където Кастило беше отведен. Фарнсуърт се чудеше дали Кастило ще бъде изправен пред съд или ще му бъде позволено да потърси убежище в друга страна. Той попита:

„Какво иска перуанският народ? Ще излязат ли на улицата и ще протестират и ще се бунтуват или ще дадат шанс на нещата да се успокоят и да се върнат към някакъв вид нормалност?“

И добави:

„Така че не знам какво ще се случи в близко бъдеще, но има някои големи въпроси относно това.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments