
В публикувания във вторник индекс, който служи за барометър на корупцията в публичния сектор в световен мащаб, много държави са показали най-лошите си резултати от повече от десетилетие – от водещи сили като САЩ и Франция до авторитарни държави като Русия и Венецуела, съобщава „Асошиейтед прес“.
Transparency International, която изготвя годишния индекс за възприятие на корупцията, установи, че 47 от 180-те изследвани държави са постигнали най-ниския си резултат през миналата година, откакто през 2012 г. започна да използва настоящата си методология за изготвяне на световната класация. За проучването си за 2024 г. тя заяви:
„Световните нива на корупция остават тревожно високи, а усилията за намаляването им се бавят.“
Групата също така посочи световните рискове, свързани с корупцията, за усилията за борба с изменението на климата. Тя заяви, че липсата на механизми за прозрачност и отчетност увеличава риска от присвояване или злоупотреба със средства за климата, а „неправомерното влияние“, често от страна на частния сектор, възпрепятства одобряването на амбициозни политики.
Организацията измерва възприемането на корупцията в публичния сектор според 13 източника на данни, включително Световната банка, Световния икономически форум и частни рискови и консултантски компании. Тя класира 180 държави и територии по скала от „силно корумпирани“ 0 до „много чисти“ 100.
Средната глобална стойност остава непроменена спрямо 2023 г. и е 43, като повече от две трети от държавите получават оценка под 50, съобщиха от Transparency International. Дания запазва първото си място с непроменен резултат от 90 точки, следвана от Финландия с 88 точки и Сингапур с 84 точки. Нова Зеландия падна от трето на четвърто място, като загуби две точки до 83.
Южен Судан се свлече на дъното на класацията с едва осем точки, измествайки Сомалия, въпреки че резултатът на последната държава спадна до девет точки. След тях се нареждат Венецуела с 10 точки и Сирия с 12 точки.
САЩ слязоха от 69 на 65 точки и от 24-то на 28-мо място. Transparency International изтъкна критиките към нейната съдебна власт. Тя отбеляза, че Върховният съд на САЩ е приел първия си етичен кодекс през 2023 г., „но остават сериозни въпроси относно липсата на смислени, обективни механизми за прилагане и силата на самите нови правила“.
Сред другите западни държави, които отбелязаха спад, са Франция, която падна с четири точки до 67 и с пет места до 25-о място; и Германия, която падна с три точки до 75 и с шест места до 15-о място. Тя се изравнява с Канада, която е намаляла с една точка и три места.
Мексико спадна с пет точки до 26-то място, тъй като съдебната система не е предприела действия по големи дела за корупция, съобщиха от Transparency International. Организацията добави:
„Въпреки обещанията на бившия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор да се справи с корупцията и да върне откраднатото на хората, шестгодишният му мандат завърши без никакви присъди или възстановено имущество.“
В Европа Словакия спадна с пет пункта до 49 пункта през първата пълна година от управлението на правителството на министър-председателя Роберт Фицо, а ето и обяснението:
„Многобройните реформи подкопават антикорупционните проверки и заобикалят обществените консултации.“
Русия, която вече отбеляза значителен спад през последните години, загуби още четири пункта до 22 през миналата година. Transparency International отбеляза, че пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г. „допълнително е затвърдило авторитаризма“. Тя заяви, че макар резултатът на Украйна да е спаднал с една точка до 35, тя „прави крачки напред в областта на съдебната независимост и преследването на корупцията по високите етажи на властта“.
В Близкия изток и Северна Африка ситуацията с усилията за борба с корупцията „остава мрачна“, тъй като политическите лидери упражняват почти абсолютен контрол, докато се възползват от богатството си и потискат несъгласието, заяви групата. Но според нея се появяват и „непредвидени възможности“, например след падането на правителството на президента Башар Асад в Сирия. Африка на юг от Сахара има най-ниската средна оценка от всички региони – 33 точки. Transparency International заключва:
„В Азия и Тихоокеанския регион правителствата все още не успяват да изпълнят поетите ангажименти за борба с корупцията.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Франция вижда надежда в пробива с чатботове на Китай, основан на изкуствен интелект