Българските волейболисти победиха отбора на Северна Македония

0
334
Национален отбор волейбол, България. Снимка: БФВ

Волейболистите от националния отбор на България победиха вчера отбора на Северна Македония с 3:1. Това се случи в последната четвърта контрола помежду им, която се игра в зала „Христо Ботев“ в столицата. В първите две проверки нашите се наложиха с 3:2 и 3:1. Приятелските срещи бяха част от подготовката на националите за предстоящата европейска квалификация в Израел, която ще се състои от 12 до 17 януари. Там съперниците на България ще бъдат домакините и Австрия.

Селекционерът на българите Силвано Пранди промени състава на играчите си. Италианският специалист заложи на Георги Сеганов като разпределител, Цветан Соколов беше диагонал, Тодор Скримов и Аспарух Аспарухов бяха посрещачи, Алекс Грозданов и Николай Къртев бяха центрове и Владислав Иванов – либеро. Въпреки промените българите започнаха много добре в първия гейм, като постепенно поведоха с 3:1, 5:2 и 9:6 като стигнаха до 11:5.

Македонците успяха да намалят разликата до 13:10 след атака в аут на Тодор Скримов и контра блок-аут на Александър Ляфтов. След атака на звездата им Никола Гьоргиев и контра през центъра на Иван Андоновтова се стигна до 15:14. Българският отбор поднови преднината си при 18:14 след серия от сервиси на Николай Къртев. Северна Македония отново навакса до 18:17 след блок-аут на Владо Милев и ас на Ляфтов. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:23 след успешна атака на Цветан Соколов.

Втората част стартира напълно равностойно до 10:10, след което Северна Македония поведе с 12:10. Българите веднага изравниха при 12:12, след което постепенно достигнаха до 21:14. Българските „лъвове“ затвориха без проблемно гейма при 25:17 и поведоха с 2:0.

За началото на третия гейм Силвано Пранди заложи на Димитър Димитров, Александър Николов и Стефан Чавдаров съответно на местата на Цецо Соколов, Тодор Скримов и Алекс Грозданов. Самата част започна равностойно до 6:6, което се задържа през по-голямата част от гейма, но македонците дръпнаха с 23:21 след нова атака на Ляфтов и блокада на Филип Савовски. Българите намалиха разликата след атака на Никола Гьоргиев.

Четвъртата част тръгна по-добре за македонците, които водеха с 5:2, но България веднага изравни на 5:5 след силна атака на Алекс Николов и контра от втора линия на Аспарух Аспарухов. Равенството се запази до 10:10, след което българите поведоха с 13:10, благодарение на Алекс Николов. Разликата в наша полза нарасна до 18:13, след което България спечели гейма с 25:20, а след това и мача.

Най-полезен за българския отбор беше Аспарух Аспарухов с 19 точки за победата. Влезлият като резерва Александър Николов и Николай Къртев, които прибавиха по 10 и 9 точки за успеха на тима. За македонците Никола Гьоргиев заби 17 точки.