Български независими медии работят в “превзета държава”

0
354
Журналисти
Журналисти. Снимка: Архив

Българската медийна концентрация в ръцете на олигарси, които са в тясна връзка с правителството, превзеха държавните институции и в последно време провеждат тенденциозни кампании срещу медиите, които критикуват случващото се. По този начин се образува ефект на натиск върху независимата журналистика в България, която се присъедини към Европейския съюз през 2007 г., като тогава журналистическата среда беше възприета като сложна за разбиране. Трудно беше да се разбере в чужбина влиянието на олигарха и депутата Делян Пеевски върху медийния пейзаж на страната, пише „IPIMedia“.

Концентрация на медиите

Според доклада за 2018 г. от Съюза на издателите в България, Новата българска медийна група (NBMG) на Пеевски владее близо 80% от пазара за разпространение на вестници и притежава около 40 на то от всички национални и регионални издания – с над 1000 магазина в 130 града, както и редица онлайн платформи за новини, телевизионният канал TV7 и важна телевизионна и радиоразпръсквателна инфраструктура. Докладите сочат, че медийната империя на Пеевски обслужва икономическия интервал на олигархичните структури в страната.

Бивш служител заяви пред международните медии, че собствениците на NBMG често се използват не само за да похвалят Пеевски и управляващата популистка партия ГЕРБ, включително премиера Бойко Борисов, но и за да замажат и дискредитират възприетите за врагове критични медии, които сериозно се заеха с корупционните скандали във връзка с други бизнеси на Пеевски.

“В България много медии са изоставили задължението си да информират точно и безпристрастно”, заяви Нели Огнянова, преподавател по медийно право в Софийския университет в интервю за Международния институт за преса (IPI).

“Дезинформацията се разпространява чрез уебсайтове и печатни медии, повечето от които са собственост или са тясно контролирани от Делян Пеевски, като структурата се разпростира и в социалните мрежи, главно Фейсбук”.

Клеветнически кампании, насочени към журналистите

Българската разследваща новинарска платформа “Биволъ” може да свидетелства за това явление от първа ръка. Основателите на сайта са били обект на клеветнически кампании от медийни агенции, собственост на NBMG, в опит да се дискредитират разследванията им за предполагаеми злоупотреби с фондове на ЕС и други корупционни схеми, включващи Пеевски и други длъжностни лица.

Други независими журналисти съобщават за същия натиск над тях. Росен Босев, журналист на бизнес седмичника “Капитал”, изнесе много подробности за противоречивото назначаване на Иван Гешев за главен прокурор на България през миналата година, един от най-мощните материали, които се написаха по темата в страната с ключова дума при откриването и закриването на наказателни разследвания.

Независимостта на Гешев нееднократно е поставяна под съмнение и критиците се опасяват, че решенията му може да се ръководят от олигархичните кръгове на страната, което Гешев категорично отрече. Той беше единственият кандидат за поста.

“Имаше опетняваща кампания срещу мен и семейството ми в проправителствени новинарски сайтове, когато съобщих новината”, каза Босев пред IPI и допълни:

“Повечето статии ме етикетират като враг на българските традиционни ценности и често се копират помежду си. Статията се публикува в от един пропагандните сайтове на Пеевски всеки път, когато пиша статия за главния прокурор и неговия неуспех да разследва корумпирани служители.”

Натиск върху медиите

Междувременно юридическият тормоз върху независимите медии също се увеличи.  Политически назначена Комисия за борба с измамите започна разследване в края на 2017 г. срещу бизнеса на издателя на  “Капитал” и “Дневник” Иво Прокопиев във връзка с покупката на минна компания преди почти 20 години. По-рано съдия освободи Прокопиев от всякакви неправомерни действия по делото. Разследването временно замрази активите на информационните канали и разпространи подробности за дейността им.

Журналистите подозираха, че разследването е свързано с отразяването на “Капитал” и “Дневник” на няколко случая на корупция, в които участват български високопоставени служители.

“Ние сме под така наречения мек натиск”, коментира случващото се Босев.

“Нашият седмичник редовно е подложен на случайни данъчни проверки и друг вид икономически натиск.”

По същия начин “Биволъ” редовно е е подложен на данъчни одити и проверки заради това, като служители в новинарската платформа описва кампания за натиск от страна на държавните органи в “мафиотски стил”.

Уебсайтът миналия март разкри скандал с корупция в жилищния сектор, в който се твърди, че е замесен висш служители от правителството, включително бившия главен прокурор Сотир Цацаров.

Общественият оператор на България не е имунизиран срещу предполагаемите опити на правителството да се намеси в проверките.

Миналия септември избухнаха протести, след като Българското национално радио спря Силвия Великова, високоуважавана радиоводеща. След публичния протест телевизионният оператор отмени решението си и възстанови Великова на длъжността ѝ. Ръководителят на отдела за новини на „БНР“ бе принуден да подаде оставка.

“Превзета държава”

Припокриването между частните икономически интереси и правителството, както и превзетите държавни институции, предизвика сериозни опасения от Европейската комисия, както и от международните организации.

Наскоро Transparency International класира България като най-корумпираната държава в Европейския съюз.

“България е страна, в която е заложено на карта върховенството на закона, това е пример за превзета държава”, обясни Огнянова.

“Много е трудно да се поддържат стандартите за независима и качествена журналистика в превзета държава”, допълва още експертът.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments