България завоюва златен и сребърен медал на Европейското първенство по спортно катерене

0
30
Боян Киров
Боян Киров. Снимка: Българска федерация по катерене и алпинизъм

България успя да завоюва златен и сребърен медал на Европейското първенство по спортно катерене в дисциплината боулдър за юноши и девойки. Две златни европейски купи в същата дисциплина също бяха грабнати от нашите състезатели, съобщиха от Българската федерация по катерене и алпинизъм.

Европейското първенство се проведе от 3-ти до 6-ти август в Грац, Австрия. Европейският ни шампион е Боян Киров, който грабна отличието при юношите 14-15 години. В по-горната възрастова група на 16-17 г. Николай Русев спечели сребърния медал с равен брой изкачени топ и зони, но с по-голям брой опити от победителя Тим Корошец от Словения.

Класирането на останалите български участници на първенството: девойки 14-15 г. – Валисия Мей – 25-то място, Петра Барова – 36-та, Ния Трифонова – 45-та, девойки 16-17 г. – Александра Тоткова – 25-та.

Още две престижни победи допълниха актива на българските състезатели – Боян Киров е носител на европейската купа в боулдъра при юношите 14-15 г. след две втори и едно първо място в трите кръга през 2022 г. Слав Киров спечели купата при юношите 16-17 г. с класиране в отделните кръгове два пъти второ и едно шесто място.

Само след 4 дни започва Европейското първенство по спортно катерене за мъже и жени. От 11-ти до 18-ти август в Мюнхен ще се проведе континенталният шампионат, където ще бъдат връчени 4 комплекта медали – в дисциплините трудност, боулдър, скорост и комбинация.

Младите ни състезатели Александра Тоткова, Николай Русев и Слав Киров ще имат трудната задача да търсят призово класиране и при мъже/жени. След приключилото вчера европейско първенство за юноши и девойки ще проведат кратка подготовка в Словения и Австрия, а към тях ще се присъедини и Матей Мицев, който също ще вземе участие в шампионата на континента, съобщиха още от федерацията.