България победи Франция на старта на Олимпийската квалификация в Берлин

0
359
Национален отбор по волейбол
Снимка: Фейсбук, Bulgarian Volleyball Federation

България започна с драматична победа участието си Европейската олимпийска квалификация в Берлин. Волейболистите ни надвиха с 3:2 отбора на Франция в изключителен трилър.

В първия гейм националите ни поведоха с 4-1 точки, но силна серия от сервис на Жан Патри и успешна игра при мрежата набързо направиха резултата 4-8 в полза на французите. Българите започнаха леко да стопяват разлика, а при 14-16 на начален удар застана капитанът Виктор Йосифов. Два негови аса изравниха резултата, а блокада на Сеганов и мощна атака на Цветан Соколов доведоха нещата до 18-16 в наша полза. Нова атака и блок на Светослав Гоцев дадоха аванс на лъвовете от 22-18. Две директни точки от сервис на Бенжамен Тонюти обаче намалиха изоставането на Франция до 22-21. Атака на Соколов през Нгапет отново донесе две точки аванс за българите, а ас на Велизар Чернокожев ни осигури три геймбола. Още една бомба от Соколов осигури първия гейм за България с резултат 25-23.

Втората част започна силно за французите, които стигнаха до аванс от 0-3 точки. Цветан Соколов продължи да е най-силното ни оръжие на полето и след две силни атаки резултатът стана 2-4. Атака в аут на Нгапет и блок на Гоцев направиха разлика една точка при 5-6, но французите отново увеличиха преднината си до 5-9. Патри и Тонюти направиха точковото изражение 6-10 в полза на Франция. Точка номер 11 за петлите дойде след разправия между треньора им Лоран Тили и съдиите, продължила около 5 минути. Това разконцентрира волейболистите ни и малко след това изоставаха вече с 9-16. Двата тима заиграха точка за точка, а при 17-23 френският треньор поиска прекъсване, което се отрази положително на неговите състезатели и те затвориха гейма при 17-25.

Третия гейм започна с две промени от наставника на България Силвано Пранди. Той извади Светослав Гоцев и Розалин Пенчев и на тяхно място вкара съответно Алекс Грозданов и Мартин Атанасов. След блокада на капитана Виктор Йосифов и атака на Соколов, България поведе с 6-4. Тройна блокада срещу звездата на петлите Ървин Нгапет увеличи преднината ни до 10-6, а ас на Мартин Атанасов направи резултата 11-6. Лоран Тили се принуди да вземе таймаут, но след него Атанасов заби нов ас и 12-6 в наша полза. Французите опитваха да се задържат в гейма и точка от сервис на Нгапет намали изоставането им до 13-10. Успешната игра на Грозданов в атака направи резултата 16-13. Още един ас, този път на Сеганов, и България дръпна с 18-14. Блокаут на Мартин Атанасов и нов ас на Сеганов направиха аванса на България седем точки – 21-14. Волейболистите на Лоран Тили подобриха играта си и стигнаха до 23-20. Точка от сервис на Нгапет направи изоставането им минимално, но последвалият начален удар се спря в мрежата и осигури три геймбола. Успешна атака на Алекс Грозданов сложи край на третата част при резултат 25-22.

В четвъртия гейм България поведе с 3-2 точки след пайп на Тодор Скримов. Блокаут на Мартин Атанасов и още един пайп на Скримов направиха резултата 5-4. Мощна атака през центъра на Алекс Грозданов изравни за 6-6, но Франция излезе напред с 6-8 след пайп на Ървин Нгапет. Двата отбора продължиха да играят точка за точка без никой да взима превес. Ас на Мартин Атанасов направи резултата само точка в полза на французите – 12-13. Атака в аут на Никола Льо Гоф и сервис в мрежата на Нгапет сведоха нещата до 15-17. Момчетата на Силвано Пранди отново изостанаха в резултата с 15-20 след аут на Соколов и успех за Бартелеми Шинениези. Волейболистите ни намалиха до 19:24, но „петлите“ стигнаха до успех с 19-25 в четвъртата част, вкарвайки срещата в тайбрек.

Тайбрекът започна много силно за българите, които успяха да поведат с 5-2 след блокаут на Мартин Атанасов. Трети сгрешен сервис за българите позволи на Франция да намалят при 6-4, но Линеел също сгреши началния удар, а Цветан Соколов завърши успешно атака за 9-5. Грешка на Нгапет и сервис със скорост 121 километра в час увеличиха аванса на България до 12-6. Тонюти също сбърка началния удар, за да направи резултата 13-7. Отново Соколов „проби“ полето на Франция, правейки резултата 14-8.

БЪЛГАРИЯ – ФРАНЦИЯ 3:2 (25-23, 17-25, 25-22, 19-25, 15-8)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Розалин Пенчев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев – Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: Силвано Пранди
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Жан Патри, Ървин Нгапет, Кевин Тили, Никола Льо Гоф, Бартелеми Шинениезе – Женя Гребенников-либеро
Старши треньор: Лоран Тили