Айсберг, пет пъти по-голям от Малта, се откъсна от Антарктика

0
472
Снимка: Copernicus EU/Stef Lhermitte
Снимка: Copernicus EU/Stef Lhermitte

Леденият шелф Еймъри в Антарктика произведе най-големия си айсберг от повече от 50 години насам, предаде Би Би Си.

Парчето лед е с площ 1636 кв. км – по-голямо от област София (град), около 15 пъти размерите на Париж или пет пъти по-голям от Малта – и се нарича D28.

Мащабът на айсберга означава, че той ще трябва да бъде наблюдаван и проследяван, тъй като в бъдеще може да представлява опасност за корабоплаването.

В началото на 60-те години от Еймъри се отчупи по-голям айсберг – огромен блок с площ от 9 000 кв. км.

Еймъри е третият по големина леден шелф в Антарктика и е ключов дренажен канал за източната част на континента.

Шелфът е по същество плаващото продължение на редица ледници, които се вливат от сушата в морето. Отчупването на айсберги в океана е начинът, по който ледниците поддържат равновесие, балансирайки падането на сняг през годината. Така че учените очакваха подобно събитие в близките месеци.

„Развълнувана съм да видя това събитие след всичките тези години. Знаехме, че това ще се случи в крайна сметка, но само за да ни държи в напрежение, не е точно там, където очаквахме, че ще бъде“, каза проф. Хелън Фрикър от института Скрипс океанография.

Изследователят подчерта, че няма връзка между това събитие и изменението на климата. Сателитните данни от 90-те години показват, че Еймъри е приблизително в баланс със заобикалящата го среда, въпреки че през лятото губи голяма част от масата си заради топене.

„Макар че в Антарктида има много неща, за които все още трябва да се безпокоим, все още няма причина за тревога за този леден шелф“, добави проф. Фрикер.

Възможно е загубата на такъв голям айсберг да промени геометрията на напрежението в предната част на ледения шелф. Това може да повлияе на поведението на пукнатините в него и да доведе до образуването на нови айсберги.

Изчислено е, че D28 е с дебелина около 210 м и съдържа около 315 милиарда тона лед.

Името идва от класификационна система на Националния ледников център на САЩ, която разделя Антарктида на квадрати. Квадрантът D покрива дължините от 90 градуса на изток до нула градуса, основният меридиан.

D28 е джудже в сравнение с огромния айсберг A68, който се откъсна от ледения шелф Larsen C през 2017 г. В момента той обхваща площ над три пъти по-голяма от D28.

Близките течения и ветровете ще носят D28 на запад. Вероятно ще са необходими няколко години, за да се разпадне и разтопи напълно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments