„Аякс“ изхвърли шампиона „Реал“ от Шампионската лига

0
121
Хаким Зиех. Снимка: wikimedia commons

„Аякс“ зашемети 13-кратните европейски шампиони „Реал“ (Мадрид) на „Бернабеу“ и продължи в следващата фаза на Шампионската лига за първи път от 22 години.

След загуба с 2:1, отборът на Ерик тен Хаг излезе напред след само 18 минути игра с удари на нападателите Хаким Зиеч и Дейвид Нерес.

Електрическият Душан Тадич, който помогна за първите два гола на неговия отбор, добави блестящ трети, след като намери горния ъгъл от края на наказателното поле.

Преследвайки четвърти пореден триумф в Шампионската лига, „Реал“ изглеждаше да е спечелил спасителната сламка, когато Марко Асенсио вкара в 70-тата минута.

Но полузащитникът на „Аякс“ Ласе Шон вкара грандиозен свободен удар само две минути по-късно.

За пръв път от девет години насам „Реал“ отпада още на първото стъпало в елиминациите, като за последно това се случи през сезон 2009-10. След това мадридчани бяха в серия от четири полуфинала и четири финала (всички спечелени).

Четирикратният шампион на Европа „Аякс“ стигна фазата на елиминациите за пръв път от сезон 2005-06, като не я беше преодолявал в новия формат на турнира. „Аякс“ беше в серия от седем поредни загуби от „Реал“, в които беше допуснал 22 гола. Освен това тимът от Амстердам не беше печелил мач от елиминационната фаза в Шампионската лига като гост от март 1997 г., когато отново спечели в Мадрид срещу „Атлетико“.

В другия мач от програмата „Тотнъм“ победи „Борусия“ (Дортмунд) с 1:0 като гост. За втори пореден мач „шпорите“ побеждават германския си съперник след 3:0 на „Уембли“.

На „Сигнал Идуна парк“ „Борусия“ игра силно преди почивката, но само силните изяви на Юго Лорис запазиха нулевото равенство. След подновяването на играта Хари Кейн се разписа в 49-ата минута след подаване на Муса Сисоко и донесе успеха на „Тотнъм“.