Aвстралийски учени тестват разредител на кръвта като назален спрей в борбата с COVID-19

0
10
Назален спрей
Снимка: Pixabay

Австралийски учени провеждат клинично изпитание, за да проверят дали впръскването на лекарство, което е разредител на кръвта, в носа може да осигури надеждна защита срещу COVID-19. В спрея за нос се използва евтиното лекарство хепарин, за да се неутрализира протеинът на коронавируса. Според предварителните данн,и когато се пръсне в носа на пациент, болен от COVID-19, медикаментът спомага за това той вече да не е заразен за хората около него. Процесът ще приключи едва в средата на следващата година. Ако методът се окаже ефективен, той може да се използва заедно с ваксини и други мерки.

Експертите се надяват, че спреят може да помогне както за ранно лечение на инфекцията, така и като превенция за заразяване на други контактни лица, тъй като целта му е да спре разпространението на вируса. Продуктът ще може да се прилага навсякъде, където има струпване на много хора и потенциално опасна ситуация за здравето, твърди пред „BBC“ водещият изследовател на клиничното проучване, професор Дон Кембъл.

Въпреки че в световен мащаб се тестват и други спрейове за нос в борбата с COVID-19, в този случай за първи път се използва лекарството хепаринлеснодостъпно лекарство, което се дава на хора с нарушения в кръвосъсирването. Авторите на изследването твърдят, че когато хепаринът се вдишва, той не попада в кръвта. Вместо това той се поставя в носа с цел вирусът да се прикрепи към него, а не към човешките клетки.

Правителството на щата Виктория е финансирало първото такова клинично изпитание върху хора на стойност 4,2 млн. австралийски долара (2,3 млн. паунда; 3 млн. щатски долара), като участие ще вземат доброволци от общо 400 семейства, засегнати от вируса. Предвидено е процесът да започне през февруари. Участниците ще извършват по две вдишвания от спрея три пъти дневно, за да се провери дали той действа за предотвратяване на предаването на инфекцията от заразените на незаразените пациенти. Ако се окаже ефективен, този метод за лечение ще бъде разширен и приложен в по-мащабни социални среди.

Изследването е съвместно дело на университетите в Мелбърн, Монаш, фондацията „Northern Health“ в Мелбърн, Института „Питър Дохърти“, Детския изследователски институт „Мърдок“ и Организацията за научни и индустриални изследвания на Британската общност. В него участват и експерти в областта на респираторните изследвания от Оксфордския университет.

Една от добрите новини, свързани с хепарина е, че той вече се предлага на пазара като одобрен продукт за друга цел, не изисква предварително охлаждане и може да се съхранява в пластмасови флакони, така че може да се разпространява много мащабно и ефективно.„, заяви пред „ABC“ професор Мишел Макинтош, друг изследовател от екипа.

Професор Кембъл сподели, че вече е използвал спрея при лечението на пациенти с COVID-19 и досега не е имало странични ефекти: „Самият аз го използвам от 20 месеца насам и носът ми си е съвсем цял, също така не съм се окървавил до смърт. Сигурни сме, че ще се получи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments