Авария или планктон – причината за замърсяването на Варненското езеро?

0
403
Кмет Иван Портних
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Институтът по океанология обясни, че снимките на морето край Варна, разпространени във Facebook, илюстрират цъфтежа на два вида планктон – тъмен и светъл. Това коментира кметът на морския град Иван Портних в ефира на „NOVA“ на фона на опасенията на потребителите в социалната мрежа, че морската вода е замърсена в резултат на аварирала тръба на канализация за мръсна вода.

„Това, което трябва да се знае за тръбата е, че строителството ѝ започва през 2009 г. и е завършена 2011 г. Аварирала е – факт. Веднага след установяването на аварията всички институции са информирани от ВиК. В момента се работи по отстраняването на проблемите.“

За ремонта на „сложното съоръжение“ са нужни специализирана техника и обучени хора, както и обществени поръчки, добави още Портних. По думите му реалистичният срок за приключване на ремонта е до месец и половина.

Кафява вода
Снимка: Стела Николова, Facebook

През последните години е било инвестирано за опазването на варненските черноморски води и по думите на градоначалника било неуместно да се насаждат думи за „екокатастрофа и подобни“.

Същевременно началникът на отдел „Рибарство и контрол“ в ИА „Рибарство и аквакултури“ във Варна Бейхан Хасанов коментира за Радио „Фокус“, че е направена проверка за умрялата риба във Варненското езеро, като случаят бил на територия, далеч от авариралия тръбопровод. По думите му продължава да се следи ситуацията на северния и южния бряг.

„Очакваме анализите и резултати от Басейнова дирекция и от РИОСВ.“

Хасанов припомни, че случаи на масово измиране на риба е имало и други години, като последният път е било през 2018 г. Той обяви още, че при съвместните проверки с Басейнова дирекция е констатирано червеникаво-кафяво оцветяване на водите в акваторията под Аспаруховия мост и Морската гара. Причината за появата на това оцветяване, според експертите, е комплексна – комбинация от хидродинамични условия, климатични особености и високи концентрации на биогени и органични вещества. Комбинацията от факторите на средата води до увеличена биомаса и съответно до дисбаланс между процесите на потребление и производство на кислород, микробното разлагане и потреблението на кислород. В резултат се изчерпва кислородът, особено в стратифицирани водни обекти, какъвто е Варненското езеро и конкретно в придънния слой. Оцветяването на езерото е възможно да се дължи и на цъфтеж на фитопланктона в резултат на еутрофикационни процеси.

От Басейнова дирекция и РИОСВ – Варна е извършена проверка и оглед по сигнал за мъртва риба на 19-ти май в района на езерото от кв. „Аспарухово“, „ТЕРЕМ КРЗ – Флотски Арсенал“ ЕООД и село Казашко.

Видео: Nikolai Gurov, Facebook

Установени са мъртви екземпляри към момента на проверката в акваторията пред кораборемонтния завод. Експресните резултати на място регистрират кислороден дефицит, което е вероятна причина за измиране на рибите. Заявените от Басейнова дирекция анализи по биогенни елементи, неразтворени вещества, амоняк и биологично потребление на кислород, ще бъдат оповестени на електронната страница на БДЧР.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments