„Associated Press“: България и Румъния изостават драстично в имунизацията на населението си

0
12
Ваксина
Ваксина. Снимка: Pixabay

В препълнено отделение за интензивно лечение на пациенти с коронавирус в столицата на Румъния, Букурещ, 55-годишният Адриан Пика седи на леглото си и получава допълнителен кислород, за да му помогне да диша, пише “Associated Press, която цитира думите на мъжа:

“Не исках да се ваксинирам, защото се страхувах.”

Около 72% от възрастните в 27-членния Европейски съюз са били напълно ваксинирани срещу COVID-19, но упорито ниското приемане на ваксините в някои държави от Източния блок в ЕС сега рискува да преобърне положението в болниците на фона на нарастващия брой инфекциите поради по-заразния Делта вариант. Пика, който сподели пред “Асошиейтед прес”, че първоначалните му симптоми са били изпотяване и задух, казва:

“Досега не вярвах в COVID-19. Мислех, че е точно като грип. Но сега съм болен и хоспитализиран. Определено искам да се ваксинирам.”

България и Румъния изостават драстично в имунизацията на населението си, като са двете най-малко ваксинирани държави в ЕС. Само 22% и 33% от възрастното население на страните е напълно имунизирано. Бързо нарастващите нови инфекции принудиха властите да затегнат ограниченията поради коронавируса в двете страни, докато други държави от ЕС като Франция, Испания, Дания и Португалия надхвърлиха 80% от обхвата на ваксините и облекчиха ограниченията си.

Стела Кириакидес, комисар по здравеопазването на ЕС, заяви, че “тревожната пропаст” във ваксинациите трябва спешно да бъде отстранена. Словакия, Хърватия и Латвия са ваксинирали около 50% от всичките си възрастни представители. Но усвояването на иглите в много страни от Централна и Източна Европа остава слабо или намалява.

В Норвегия, която е ваксинирала около 70%, властите в събота отмениха ограниченията, които премиерът Ерна Холберг нарече “най-строгите мерки в мирно време”. Скандинавската ѝ съседка Дания премахна ограниченията за вирусите на 10 септември, докато Великобритания също изостави повечето пандемични ограничения поради високите нива на ваксини.

Обратно, в Института по пневмология “Мариус Наста” в Букурещ, главният лекар на интензивното отделение, Геновева Кадар, казва, че леглата му вече са със 100% запълнен капацитет и около 98% от всички пациенти с вируси са неваксинирани.

“В сравнение с предишните вълни, хората пристигат с по-тежки форми на заболяването”, каза тя, добавяйки, че много пациенти в този последен скок са по-млади от предишните. Тя допълва:

“Много бързо те биват интубирани – и прогнозата е изключително мрачна.”

Ежедневно новите инфекции с коронавирус в Румъния, държава с 19 милиона души, нараснаха експоненциално през последния месец, докато приемането на ваксини спадна до тревожни минимуми. Правителствените данни показват, че 91,5% от смъртните случаи от COVID-19 в Румъния между 18-23 септември са хора, които не са били ваксинирани. В неделя бяха заети 1220 от 1239 легла в отделенията за интензивно лечение в Румъния за пациенти с вируси. В много случаи само смъртта освобождава леглата за интензивно лечение. В Института Мариус Наста, мобилно отделение за интензивно лечение, което стои на територията на болницата, отвори врати в понеделник и вече е пълно с пациенти. Управителят на болницата Беатрис Малер заяви пред “Associated Press”:

“Не знам как ще преминем през следващия период, но определено ще бъдем тук. Ще направим всичко възможно (но) нямаме печеливша рецепта.”

Влад Миксич, румънски специалист по обществено здраве, заяви пред информационната агенция, че “историческото недоверие към властите”, заедно с това, което той каза, че е много слаба правителствена ваксинационна кампания, е допринесло за ниския прием на ваксини сред неговите сънародници. 

“По време на кампанията за ваксинация, за съжаление, политиците бяха основните комуникатори”, каза той и добави, че честата смяна на министрите на здравеопазването в страната е оказала огромно влияние върху усилията за ваксиниране на румънци.

В съседна България тревожни 23% от хората са заявили, че не искат да се ваксинират, в сравнение със само 9% в целия блок, според проучване на Евробарометър. Сабила Маринова, мениджър на интензивното отделение в болница в северния български град Велико Търново, казва, че никой от пациентите му с COVID-19 не е ваксиниран.

“Много сме изтощени”, каза тя и допълни:

“Изглежда, че този ужас няма край.”

Вицепрезидентът на румънския национален комитет за ваксинации Андрей Бачу каза, че фалшивите новини са ключов фактор за предпазване на хората.

“Има и е имало култура, която популяризира фалшиви новини. Ние работим с екип от специалисти за борба с (него) … в момента има голям брой (инфекции) поради ниските нива на ваксинация”, каза той и добави, че правителството се стреми да увеличи капацитета на отделението за интензивно лечение.

Понякога медицинските работници в Източна Европа са изправени пред допълнителни рискове. През септември в пристанищния град Варна в България, група против ваксините нападна медицински екип в мобилна ваксинационна станция. Здравният министър Стойчо Кацаров осъди нападението, като заяви, че “няма да позволим нашите медици да бъдат обиждани, публично тормозени и унижавани”, защото се опитват да спасят човешки животи.

Въвеждането на паспорти за ваксини, които позволяват на хората да покажат статуса си на ваксина, за да извършват ежедневни дейности, може да бъде една от малкото възможности, оставени за европейските правителства в затруднение как да насърчат колебаещите се от ваксината граждани да бъдат имунизирани.

Експерти казват, че скептиците по отношение на ваксините в някои части на Европа могат да възпрепятстват усилията на целия континент за прекратяване на пандемиятаОбратно в Института “Мариус Наста” Николета Биртеа, 63-годишна неваксинирана пациентка с COVID-19, която е имала предишни здравословни проблеми, казва, че се е събудила преди месец с чувство на замаяност и отпадналост и е извикала линейка.

“Надявам се, че пристигнах навреме”, каза тя и добави

“Разбирам много ясно, че ваксината не може да ви защити.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments