Артемис: В събота НАСА ще се опита да изстреля ракета на Луната

0
36
Изтрелване на ракета.
Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

Американската космическа агенция съобщи, че ще се опита да изстреля новата си ракета на Луната в събота, предава „BBC“. Опитът за изстрелване в понеделник трябваше да бъде прекратен, след като един от четирите двигателя на превозното средство не успя да се охлади до необходимата работна температура.

След преглед на данните инженерите смятат, че вече знаят защо е възникнал проблемът. Те предполагат, че това вероятно е свързано с неточно отчитане на сензора и че могат да разработят стратегия за справяне с проблема в деня на стартиране. Това включва стартиране на процеса на охлаждане на двигателите по-рано в обратното броене. Джон Хъникът, който управлява ракетния проект Space Launch System (SLS) в НАСА, разказа следното:

„Имаме още път да извървим, за да стигнем до мястото, където трябва, за да подкрепим следващото изстрелване.“

Изстрелването в събота ще бъде насрочено за 14:17 часа местно време (18:17 GMT; 19:17 BST) в космическия център Кенеди във Флорида. Контролерите ще получат информацията два часа, за да изведат ракетата от Земята. SLS е най-голямата ракета носител, създавана някога от американската космическа агенция. Това е съвременният еквивалент на ракетите Saturn V, които изпратиха хора до Луната през 60-те и 70-те години на миналия век – но със значително по-голяма тяга от стартовата площадка.

SLS ще изпрати голяма нова капсула за екипажа, наречена Orion, на поредица от мисии до Луната в рамките на програмата Артемис на НАСА. Тази първа мисия се нарича Артемида I и ще бъде демонстрация без екипаж. Причината за търкането в понеделник не беше свързана със самия двигател (двигател номер 3), а по-скоро със системата, която го подготви за полет.

Захранващият блок не трябва да бъде шокиран от внезапно впръскване на супер студени горива; вместо това трябва да се намали бавно до правилната работна температура (-250 градуса по Целзий) преди изстрелване чрез изпускане през малко течен водород от резервоара на ядрото отгоре.

В понеделник показанията на сензора показаха, че двигателят е с 15-20 градуса по-ниска от необходимата. Инженерите вярват, че системата за обезвъздушаване работи правилно; просто сензорната система не отразява точно реалните температурни условия.

Инженерният екип планира да започне процеса на охлаждане около 45 минути по-рано при обратното броене в събота, надявайки се, че това ще приведе всичко в съответствие. Майк Сарафин, ръководител на мисията Артемида на НАСА, коментира:

„Ще се опитаме да стартираме на трети (септември). И, знаете ли, влизайки в този предишен опит, вчерашния опит, казахме, че ако не можем термично да кондиционираме двигателите, няма да пуснем, и това е същата поза, в която отиваме в събота.“

Прогнозата за събота не е блестяща. Понастоящем има 60% шанс контролерите да срещнат нарушение на своите критерии за стартиране – главно душове. На SLS не е позволено да излита при дъжд. Но метеорологът Марк Бергер отбеляза положителна нотка. Пред репортери той заяви:

„Имаме два часа за работа. Душовете обикновено имат доста недвижимо пространство между тях, така че все още смятам, че имаме доста добра възможност от гледна точка на времето да стартираме в събота.“

Обхватът на предстоящата 42-дневна мисия е да изпрати Орион да обикаля задната част на Луната, преди да го върне у дома за пръскане в Тихия океан край Калифорния. Основна цел на тестовата битка е да се провери дали топлинният щит на капсулата може да оцелее при топлината при повторното влизане в земната атмосфера.

НАСА казва, че ще се върне на Луната като част от стъпало, за да научи как да стигне до Марс. Но изследователите казват, че има и недовършена работа на Луната от научна гледна точка. Има още нещо, което трябва да разберем за лунния произход и като цяло формирането и ранната еволюция на Земята.

Бъдещите мисии Артемис ще бъдат насочени към Южния полюс на Луната, където постоянно засенчените кратери съдържат запаси от лед.

„Артемида е поредица от все по-сложни мисии за изследване на Луната в подготовка за мисии до Марс. Когато отидем на Марс, колкото повече можем да научим какви ресурси са на разположение за нас и как да ги използваме, толкова по-добре сме подготвени да ги осъществим“, коментира главният учен на НАСА Кейт Калвин пред „BBC News“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments