Apple и Google създават софтуер в помощ на борбата с COVID-19

0
106
Google
Снимка: Pixabay

Apple Inc (AAPL.O) и Alphabet Inc (GOOGL.O) Google заявиха в петък, че ще работят съвместно за създаването на технология за проследяване на контакти, която има за цел да забави разпространението на коронавируса, като тя ще позволява на потребителите да имат достъп до системата на други телефони, които се намират наблизо.

Необичайното сътрудничество между двете компании в Силициевата долина, чиито операционни системи захранват 99% от смартфоните в света, има за цел да въведе приложения, предназначени за откриването на потенциално заразени лица, за да може те да се тестват или да се поставят под карантина по-бързо и надеждно, като това ще даде по-добър резултат в сравнение с използването на вече съществуващите системи в голяма част от света.

Подобно проследяване ще изиграе жизненоважна роля при овладяването на вируса, след като ограничителните режими бъдат премахнати, твърдят здравните експерти.

Планираната нова технология поражда противоречия спрямо технологичните лидери в глобалния конфликт за защитата на личния живот, тъй като яростните поддръжници на идеята за защита на личните данни предпочитат децентрализирана система за проследяване на контактите и правителствата в Европа и Азия, отричайки централизираните подходи, които според тях имат технически дефекти и дават потенциална възможност на правителствата да знаят с кого контактуват хората.

„С Apple и Google вие получавате всички необходими функции за информация относно общественото здраве с децентрализирано и запазващо поверителността приложение“, казва Майкъл Вейл, юридически преподавател от Университетския колеж в Лондон, участващ в европейската система за проследяване на контакти DP3T. Централизираните технологични решения като тези, които се предлагат във Великобритания и Германия, вече ще работят по друг начин, допълва той.

За да бъде ефективна, системата на Силициевата долина, ще се изисква милиони хора да се включат в системата, доверявайки се на защитните мерки на технологичните компании, както и на надеждния надзор от страна на обществените здравни системи.

Компаниите заявиха, че са започнали разработването на технологията преди две седмици, за да оптимизират техническите разлики между iPhone на Apple и Android на Google, които възпрепятстват взаимодействието на някои съществуващи приложения за проследяване на контакти.

Според плана телефоните на потребителите ще излъчват уникални Bluetooth сигнали. В рамките на около шест фута телефоните ще могат записват анонимна информация от контактите, с които се срещат.

Лицата, които са дали положителна проба за вируса, ще могат да изпратят шифрован списък с телефоните на хората, с които са били в контакт чрез Apple и Google, което ще сигнализира потенциално заразените потребители да предприемат нужните стъпки. Органите на общественото здравеопазване трябва да подпишат, че дадено лице е дало положителна проба, преди да се изпратят данните.

Информацията ще бъда кодирана, за да се запази анонимността на данните на заразените лица, като дори Apple и Google няма да разполагат с тях, съобщиха от компаниите. Apple и Google заявиха, че тяхната система за проследяване на контакти няма да проследява местоположението на потребителите чрез GPS.

„За вдъхнат доверие Apple и Google обявиха подход, който изглежда смекчава най-лошите рискове за неприкосновеността на личния живот и централизацията“, заяви Дженифър Граник, съветник по наблюдение и киберсигурност към Американския съюз за граждански свободи.

Тя добави, че е добре компаниите да имат повече защитни мерки, като например уверението, че функциите за проследяване на телефоните няма да бъдат използвани извън настоящата пандемия.

Приложението няма да замени тестването

Apple и Google планират да пуснат софтуерни инструменти в средата на май, за да се свържат с приложения за проследяване, които те и обществените здравни власти трябва да одобрят. Създателите на приложения, включително Private Kit и CoEpi, които преди месец се свързаха с Apple и Google в помощ на борбата с пандемията, заявиха, че новите инструменти ще им позволят да премахнат потенциално ненадеждните технологични решения.

Приложенията ще могат да се съсредоточат върху разработването на прост интерфейс за потребители и здравни работници, като Apple и Google ще  решат проблемите с Bluetooth и поверителността, обясни Дана Люис, водещ разработчик на приложението за проследяване на контакти CoEpi.

Въпреки това, Apple и Google планират да пуснат актуализации на софтуера през следващите месеци, така че потребителите да не се нуждаят от отделно приложение, за да регистрират телефоните, които се намират наблизо.

Google заяви, че инструментите и актуализациите няма да са налични в районите, където услугите му са блокирани, например в Китай или на нелицензирани устройства с Android. Apple ще разпространява технологията като актуализация на своята операционна система iPhone.

Правителствата в световен мащаб се надпреварват в създаването на софтуер, предназначен за подобряване на трудоемкия процес на проследяване на контакти, тъй като в момента се налага здравните служители да се свързват със скорошните контакти на заразеното лице и да ги молят да се изолират или да се тестват.

„Много е интересно, но много хора се притесняват относно личната си свобода. Ще поработим върху това”, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп на пресконференция, след като беше запитан какво мисли за усилията на Apple и Google в тази посока.

Здравните експерти пускат мащабни тестове и механизми за проследяване на потенциално заразените лица с цел забавяне на разпространението на вируса в страни като Южна Корея, но ограничените тестове задържат проследяването на контактите в Съединените щати.

От Министерството на здравеопазването в Ню Йорк заявиха пред Reuters в петък, че проследяването няма да даде нужния резултат, докато вирусът не бъде овладян,тъй като приложенията ще бъдат потенциално ефективни, когато някой вече е бил в контакт с други хора.

„Това не е заместител на тестването, но все пак технологията ще даде надеждни резултати, така че хората ще могат да действат отговорно, да се самоизолират и да намалят степента на тревожност в общността като цяло“, казва Ал Джидари от Станфордския университет, преподавател по право и бивш дългогодишен външен съветник на Google.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments