Английската централна банка обяви най-голямото увеличение на лихвите от 33 години насам

0
35
Инвестиция
Снимка: Pixabay

Днес Английската централна банка обяви, че ще повиши лихвените проценти с 3/4 процентни пункта – най-голямото увеличение от 33 години насам, в опит да овладее рязко покачващата се инфлация, въпреки че икономиката на Обединеното кралство е застрашена от дълбока рецесия, която може да продължи две години. Централната банка въвежда осмото си увеличение на лихвения процент за по-малко от година, повишавайки основния си лихвен процент до 3%, което е най-високото му ниво от ноември 2008 г. насам.

Осезаемото повишение съвпада с действията, предприети от Федералния резерв на САЩ вчера, както и от Европейската централна банка миналата седмица.

Инфлацията е твърде висока и задачата на банката е да я намали. Ако не действаме решително сега, по-късно ще бъде още по-лошо,„, заяви Андрю Бейли, който е начело на Английската централна банка, по време на пресконференция, проведена след обявяване на решението.

Тъй като Английската централна банка повишава разходите по заемите, за да ограничи нарастващите цени, експертите предупреждават, че се очаква икономиката на страната да пострада. Банкови експерти твърдят, че икономическите резултати са се влошили, а последната прогноза е, че рецесията ще продължи до първата половина на 2024 г., тъй като високите цени на електроенергията и значително по-строгите финансови условия ще окажат негативно влияние върху разходите. В сравнение с предишни рецесии в Обединеното кралство брутният вътрешен продукт (БВП) се предвижда да остане слаб в спрямо нивата отпреди рецесията за „продължителен“ период, предупреждава Андрю Бейли. Двегодишната рецесия би била по-дълга от тази, последвала световната финансова криза от 2008 г., въпреки че според Английската централна банка евентуалните спадове на БВП до 2024 г. вероятно ще бъдат сравнително малки.

Стойността на британският паунд се срина рязко след съобщението, като се понижи с 2% спрямо щатския долар до 1,117 долара. Той спадна с 1,2% и спрямо еврото. „Мини“ бюджетът на бившия министър-председател Лиз Тръс от края на септември – с обещанието за 45 млрд. паунда (51,6 млрд. долара) нефинансирани данъчни съкращения също допринесе за сриването на стойността на паунда, като наред с това последва и срив на цените на облигациите. Това предизвика хаос на ипотечните пазари и наложи спешна намеса на Английската централна банка за спасяване на затруднените пенсионни фондове.

Андрю Бейли призна, че предстои „труден път“ за Обединеното кралство. Английската централна банка се надява, че инфлацията ще започне да намалява едва през следващата година. Това ще наложи още повишения на лихвените проценти през следващите месеци, макар че според Бейли пазарните очаквания изглеждат твърде агресивни. Тези прогнози контрастират с прогнозите, обявени вчера от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който заяви, че може да се наложи лихвите да се повишат повече от предварително очакваното.

Сега експертите, изготвили политиката на Централната банка, очакват обявяването на правителствения бюджет на 17 ноември, за да могат да дадат повече подробности относно плановете за разходи и данъчните политики, които биха могли да повлияят на това какво ще се случи с инфлацията през следващата година. Въпреки неотдавнашните сътресения на пазара на облигации обаче, през тази седмица Английската централна банка продължи да следва плановете си за свиване на счетоводния си баланс, като във вторник продаде краткосрочен държавен дълг на стойност 750 млн. паунда (859 млн. долара). В знак на подновено доверие в Обединеното кралство инвеститорите направиха заявки за облигациите на стойност около 2,45 млрд. паунда (2,8 млрд. долара), предаде “Reuters”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments