
„Министърът на вътрешните работи побързал да провиди политически контекст в недоволството на младежите в Хасково, довело до вандализиране на сградата на местното РПУ.“ Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook Андрей Янкулов. Ето какво може да се случи според него след демонстрациите, породени от убийството на 18-годишната Магдалена:
„Дано сега не се започне ПАК някое разследване за престъпление против държавата, както това беше сторено при протестите срещу Борисов и Гешев от 2020 г. Когато правоохранителните органи бяха впрегнати да търсят подготвящи насилствено завземане на властта, като за целта бяха закачили десетки граждани на СРС-та и натвориха какви ли още не безобразия.
Иначе, министърът поискал оставката на директора на местната дирекция, защото провел лоша комуникация с обществеността, която довела до покачване на напрежението. Самата полиция си била свършила работата, защото разкрила престъплението – а пък когато бил подаден сигналът за изчезналата Магдалена, тя така или иначе вече била убита.
Да, явно действията или бездействията на полицията не са могли да повлияят на съдбата на Магдалена. Но това съвсем не значи, че полицията е реагирала на сигнала за изчезването ѝ адекватно.
Как точно е работено по случая и дали версията за „избягалата от майка си тийнейджърка“ не се е явила доминираща не само според публичните изяви на директора, ами и по действията на подчинените му, би трябвало да бъде изяснено след една независима и всеобхватна проверка.
Много публично известни обстоятелства има тук, които сочат към възможен извод, че работата съвсем не е била особено качествена. Сам по себе си фактът, че престъплението с предполагаем автор 17-годишно момче, видяно с момичето за последно, е било разкрито на четвъртия ден, не мисля, че може да бъде особен атестат за добре свършена работа. А че извършителите на битови убийства напоследък често се оказват някакви велики престъпни умове според разследващите, отива в графата на несериозното.
За съжаление обаче проверките в различните структури на държавното управление обикновено съвсем не са независими и всеобхватни, и не се правят, за да изяснят действително какво се е случило, има ли пропуски и как да се поправят. Правят се с конкретната цел или да ударят някой ръководен служител, който трябва да освободи поста за друг, или за да извинят действията на „колегите“. Тук поведението и посланията на ръководните фактори в МВР очевидно ни насочват към реализиране на втория сценарий.
На управленско ниво МВР трябва да си проведе много сериозен анализ как реагира на такива сигнали. Дали от това, че понеже обикновено нещото наистина се оказва „тийнейджърска история“, не се стига до налагане на модел на неглижиране на случаите. А както сега за живота на Магдалена не е имало какво да се направи, така обаче в друга подобна ситуация ще има, но няма да бъде направено заради „доминиращата версия“.
Обикновеното извинение „нямаме ресурс“ звучи меко казано ужасно не на място на фона на акциите, които министерството може да спретне по всяко време и за всяка глупост, когато цели медиен и политически ефект. Като онази в Пловдив от деня на намирането на Магдалена.
След като може да ангажира десетки, да не кажа стотици, полицаи за действия по разследване в държавно учреждение и за задържане на някакъв си чиновник на бюрото му, значи може да намери необходимия брой и за качествено търсене на изчезнало в голям областен град момиче.
Въпросът е на управление, а не на ресурс.“
Присъединете се към нашия Телеграм
Божанов пита: Ще загубим ли 80 млн. евро заради Агенция „Митници“ и МФ?!