“Amnesty” публикува видео с “крайно претъпкан” затвор в Камбоджа

0
103
Затворници
Снимка: Кадър от видео на Amnesty International

“Amnesty International” сподели видеозапис, в който се вижда “крайно претъпкан” затвор с “нечовешки условия” в Камбоджа. Записът, който бе публикуван в петък, показва най-малко 25 затворника лежащи на пода в претъпкана и тясна килия.

Затворниците почти не мърдат, като “Amnesty” обяви кадрите за “доказателство от първа ръка за нечовешките условия в затворите в Камбоджа”. 

Говорителката на Министерството на вътрешните работи на страната Наут Сейвна коментира за “Al Jazeera”, че не е виждала кадрите, но призна за проблема с претъпканите затвори в страната.

“Да, случва се. Нямам намерение да го отричам”, коментира Сейвна, след като й бяха показани кадрите от претъпкания затвор. Тя добави още, “проблемът е временен” и че Камбоджа вече се е ангажирала с изграждането на нови затвори.

Тя обясни още, че проблемът в голяма степен се корени в системата, давайки за пример бавното съдебно производство.

Преди три години капацитетът на затворите в Камбоджа е бил 15 000 души, като в момента е 27 000 по информация от Сейвна. Същевременно обаче в Камбоджа има над 38 000 затворници.

Заместник-директорът на азиатското крило на “Human Rights Watch” (HRW) Фил Робъртсън коментира, че видеото е “само върха на айсберга на нечувано и напълно изпуснато от контрол” претъпкване на затворите в Камбоджа.

Директорът на кабинета към генералния секретар на “Amnesty International” Дейвид Грифитс обяви в медийно изявление:

“Нечовешките условия в затворите на Камбоджа са подигравка с мерките за социална дистанция, като тотално пренебрегват основните човешки права на затворниците, както и разрастващата се пандемия от коронавирус.”

“Условията в затворите никога не са били приемливи, но в сегашната ситуация са немислими. Властите трябва незабавно да адресират проблема с препълнените затвори, като осигурят на затворниците достъп до здравна грижи без дискриминация”, добави още Грифитс.

Ограничени ресурси

Сейвна информира още, че вече са предприети редица мерки за борба с разпространението на COVID-19, сред които са ограничени свиждания за затворниците, автоматични санитизатори на входа на затворите, по-голямо количество сапун и почистващи препарати, както и редовно дезинфекциране на затворите с хлор.

Сейвна обясни още, че новоприетите затворници се поставят под 14-дневна карантина в специални килии, където имат лични легла и дистанция от три до пет метра с другите затворници.

“Към момента няма регистрирани случаи на заболял”, добави тя. “Всеки ден обаче е като бомба със закъснител. Няма как да знаем какво ще стане”.

“Не можем да си позволим лукса да тестваме всички затворници”, обяснява още тя. “Изключително скъпо е, а средствата в момента трябва да се пестят за извънредни ситуации”.

Директорът на организацията за защита на човешките права в Камбоджа Ликадо Нали Пила коментира, че с оглед ограничаване на заразата е редно правителството да разглежда с приоритет молбите за пускане под гаранция, както и делата за ненасилствени престъпления. Пила смята още, че мерките трябва да се прилагат с особен приоритет за бременните жени, майките с невръстни деца в затворите, възрастните затворници, хората с умствени увреждания, както за и непълнолетните задържани.

“Един от рисковете на претъпканите затвори е, че заболявания като туберкулоза и други респираторни болести могат много бързо да се разпространят измежду затворниците и надзирателите”, обяснява още тя за “Al Jazeera”. “Не могат да се прилагат мерки за социална дистанция в претъпкани килии и затвори с хиляди затворници, които нямат адекватен достъп до сапун и вода”.

Специалният докладчик по защитата на човешките права към Обединените нации призова Камбоджа да прилага мерки за задържане под стража, само ако това е абсолютно наложително, подчертавайки на свой ред ескалиращия проблем с претъпканите затвори.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments