“Амнести Интернешънъл” е принудена да спре дейността си в Индия

0
161
Правата на човека.
Снимка: Пиксабей

“Амнести Интернешънъл” казва, че е била принудена да спре операциите си в Индия поради “репресии” от страна на правителството, съобщава “BBC”Неправителствената организация също обвини правителството, че се е отдало на “лов на вещици на правозащитни организации”.

Амнести твърди, че банковите ѝ сметки са замразени и е принудена да уволни служители в страната и да прекрати цялата си дейност и изследователска работа.  Правителството все още не е отговорило на обвиненията. Раджат Хосла, старши директор на групата за изследвания, застъпничество и политика, каза пред „BBC“:

“Изправени сме пред безпрецедентна ситуация в Индия. Amnesty International India се сблъсква с атака, тормоз и тормоз от страна на правителството по много систематичен начин”.

“Всичко се свежда до работата по правата на човека, която вършихме, и правителството не иска да отговори на повдигнатите от нас въпроси, независимо дали става въпрос за нашите разследвания на бунтовете в Делхи или за заглушаване на гласовете в Джаму и Кашмир.”

В доклад, публикуван миналия месец, групата посочва, че полицията в индийската столица Делхи е извършила нарушения на правата на човека по време на смъртоносни религиозни бунтове между индусите и мюсюлманите през февруари. Опровергавайки твърденията, полицията в Делхи заяви пред вестник “Индус”, че докладът на Амнести е “едноличен, предубеден и злонамерен”.

По-рано през август, на първата годишнина от отнемането на специалния статут на администрирания от Индия Кашмир, Амнистия призова за освобождаването на всички задържани политически лидери, активисти и журналисти и за възобновяване на високоскоростните интернет услуги в региона.

През 2019 г. бранителната организация свидетелства пред Комитета за външни работи на САЩ по време на изслушване относно правата на човека в Южна Азия, където подчерта своите констатации относно произволни задържания и използването на прекомерна сила и изтезания в Кашмир.

Амнистия също многократно осъжда това, което според нея е репресия срещу несъгласието в Индия. Групата, която е била подложена на контрол от различни правителствени агенции през последните няколко години, казва, че замразяването на банковите ѝ сметки по-рано този месец е последната сламка, за която може да се хване.

През август 2016 г. беше заведено дело за кражба срещу “Амнести Индия” заради твърденията, че на едно от нейните събития са издигнати лозунги срещу Индия. Три години по-късно съд разпореди отмяна на обвиненията.

През октомври 2018 г. офисите на групата в южния град Бангалор бяха нападнати от Дирекцията за изпълнение, която разследва финансови престъпления. Тогава сметките ѝ бяха замразени, но Амнести казва, че е имала достъп до тях, след като е поискала намеса на съд.

В началото на 2019 г. групата казва, че десетки нейни малки донори са изпратили писма от данъчния отдел на страната. И по-късно през същата година в офисите на Амнистия отново бяха извършени набези, този път от Централното бюро за разследване, въз основа на случай, регистриран от министерството на вътрешните работи на Индия.

Последователните правителства в Индия бяха предпазливи по отношение на финансираните от чуждестранни организации с нестопанска цел, особено организациите за правата на човека.

По-рано Амнести спря дейността си в Индия през 2009 г. поради това, че групата заяви, че е многократно отказване на лиценза им за получаване на средства от чужбина. Тогава Индия беше управлявана от ръководено от Конгреса правителство, което сега седи в опозиция.

През годините правилата за получаване на чуждестранни средства бяха затегнати и на хиляди организации с нестопанска цел е забранено да получават пари от чужбина.

Настоящото правителство преди това заяви, че Amnesty се разследва по подозрения, че групата нарушава индийските закони около чуждестранното финансиране. Хосла каза пред „BBC“:

“Това е откровена лъжа. Amnesty India напълно спазва всички вътрешни правни изисквания и международни правни изисквания”.

Съобщението на групата идва на фона на нарастващата загриженост относно състоянието на свободата на словото в Индия. Развитието, казват активистите, може да повлияе на дългогодишната репутация на Индия като процъфтяваща демокрация.  Хосла казва още:

„Индия не е в добра компания с тези ходове, които прави. Ние работим в над 70 държави и единствената друга държава, в която преди това бяхме принудени да прекратим дейността си, беше Русия през 2016 г.”

“Надявам се, че хората по света седят и забелязват. Правим това с много тежко сърце и дълбоко чувство на мъка и мъка.”

Групата заявява, че ще продължи да се бори със своите правни дела в Индия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments