„Алфа Рисърч“: За първи път Борисов и Радев се изравниха по рейтинг, доверието в Нинова и БСП пада

1
1319
Премиерът Бойко Борисов
Премиерът Бойко Борисов, Снимка: Правителствена информационна служба

Пандемията от коронавирус се отразява сериозно върху отношението на българите към основните политически субекти в страната. Това показва национално представително проучване на „Алфа Рисърч“, проведено сред 1000 пълнолетни граждани в периода 28 април – 5 май чрез телефонно интервю. Позитиви от кризата са успели да извлекат онези политици, които са поставили здравето на хората над икономиката. Поради това има и разместване в нагласите на българските граждани.

Отбелязва се спад в персоналния рейтинг на президента Румен Радев, какъвто до момента не е бил регистриран. За първи път доверието в него се изравнява с това в премиера Бойко Борисов и е точно 40%.

За сравнение през декември 2019 година 48 на сто от анкетираните са имали доверие в президента. Има и 10 процентен скок на отрицателните мнения – от 15 на 25 на сто.

„Паритетът между държавния глава и министър-председателя създава коренно различна динамика и интрига пред предстоящите през есента на следващата година президентски избори, за които до момента Радев беше най-силният кандидат. Макар и по косвен начин, завихреният от кризата с коронавируса танц на рейтингите може да повлияе съществено и на по-близките парламентарни избори, защото опозицията няма да може да разчита в такава степен на силата на един от малкото си говорители със способност да въздействат върху общественото мнение.“, посочват от „Алфа Рисърч“.

В същото време се отчита повишаване в цялостния рейтинг на Бойко Борисов, като се достигат най-високите стойности от първия му мандат. Отбелязва се ръст от 10% спрямо месец декември 2019 година. Отрицателните мнения се равняват на 31 на сто, като това означава спад с 8% спрямо декември миналата година.

Разгледано в малко по-краткосрочна ретроспекция, за последен път премиерът има позитивен рейтинг, но с минимален превес на одобрението над неодобрението (37%:35%) през юни 2018г., в края на българското европредседателство, подчертават от социологическата агенция.

Те посочват, че се наблюдават три съществени обществени нагласи, когато става въпрос за Румен Радев и Бойко Борисов. Първата е обичайната за българската общество консолидация зад тезата, че има неща, в които можем да се справим не по-зле от много други страни. 40% са на мнение, че страната ни се справя по-добре от повечето европейски страни в борбата срещу COVID-19, според 38% – в едни направления се справяме по-добре, в други по-зле и едва 14% – смятат, че във всичко се справяме по-зле. Тази оценка логично подобрява позициите на изпълнителната власт, която пое отговорност за мерките, с които противодействаше на кризата, и обратното, влошава тези на президента, който беше един от основните опоненти и критици на предприетата стратегия.

Второ, за общественото мнение, изходът от директните сблъсъци между премиер и президент, е в полза на премиера. Предвид доскорошната дистанция в нивата им на доверие, това е доста сериозно обръщане на нагласите, дори и да е само временно. 34% одобряват позицията на Борисов относно мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в първоначалната остра фаза от кризата, срещу 27% подкрепа за позицията на Радев. По-сближени са оценките за позициите им относно скоростта и подхода към икономическото възстановяване – 28% одобряват тезите на премиера срещу 24% – на президента.

Трето, независимо от шумно изразяваните крайни мнения, сечението на обществените нагласи показва сериозна подкрепа както за предприетите мерки през този период, така и за начина, по който хората са се възползвали от тях. 70% одобряват здравно-карантинните мерки, чувствайки се по-сигурни с тях. 60% – мерките в образованието и най-вече своевременното въвеждане на дистанционно обучение за децата им. 52% е подкрепата за лансираните социални мерки, насочени към най-уязвимите и рискови групи.

Преобладаващо критични настроения са налице единствено към все още неясните икономически мерки, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в следващите месеци. Ако погледнем към настоящите очаквания, ще видим също, че макар уморени, или изнервени от ограниченията, у хората все още доминират страховете и предпазливостта – предпочитат по-бавното и постепенно връщане към нормалността, в което да има по-малко люшкания и повече предвидими действия (40%), пред високата или много бавна скорост.

Двата месеца извънредно положение водят до двоен негативен резултат и за основната опозиционна сила БСП. Лидерът й Корнелия Нинова губи 6 пункта подкрепа и рейтингът й спада до ниво от 15%. Съизмерими стойности е имал предишният председател на левицата М.Миков през 2015-2016г., преди да бъде сменен на лидерския пост от Нинова. Още по-сериозно изглежда отражението върху електоралната подкрепа за БСП. Спрямо декември партията губи около една трета от потенциалните си избиратели (от 21.5% на 12.2%).

В същото време ГЕРБ запазва позициите си с 20.8%, но заради намаляващия рейтинг на БСП, вече преднината през втората политическа сила е почти двойна. При останалите политически субекти съществени промени не се отчитат. Партията на Слави Трифонов се ползва с доверието на 9,1% от анкетираните. ДПС е четвърта политическа сила с 6,4 на сто. ВМРО-НФСБ са пети с 3,9%.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Ananiev
Ananiev
3 години по-рано

Fake news!