Александър Дунчев: В горите се краде жестоко, има машинации и манипулации

0
102
Гори
Гори. Снимка: Pixabay

Новият изпълнителен директор на Агенцията по горите Александър Дунчев разкри схема за извършване на кражби. Той каза, че в този сектор се краде жестоко и се правят машинации и манипулации. Ощетяването идвало от качеството. Например, добита е хубава дървесина, а се изписва като такава за огрев. Тоест, плаща се на горското или на кмета два пъти по-ниска цена, каза той пред „БНТ“.

Освен това по неговите думи повечето търгове били нагласени. Нямало реално наддаване. Според него това се случва, защото всички фирми са се разбрали и играят заедно и всъщност обществото и бюджетът губят от това.

Дунчев е категоричен, че кражбите и нарушенията няма как да станат без знанието на горските. Те може да не участват в схемите, но са наясно с тях. В момента 3200 са горските. Те охраняват около 10 хиляди декара на човек. Според Дунчев е напълно реално при това положение да има качествен контрол. Но върху горските се оказвал натиск. Дунчев каза, че със сигурност има случаи, в които нарушенията се прикриват заради политически или корупционен натиск. Той обясни, че неговата поща била залята с писма, че хората не смеели да пишат актове и да атакуват нарушителите, защото получават обаждания и заплахи за уволнение.

В същото време въпреки всичко това било мит, че българските гори намалявали. Напротив, те се увеличавали всяка година. И това се случвало през последните 50-60 години. Само през последните 5 години нарастването било с 500 000 декара. Според Дунчев основната причина са самозалесилите се земи, които са били изоставени от хората през последните 20-30 години.

Данните на Агенцията по горите показват, че те нарастват с 14 милиона кубика всяка година, като в същото време се секат между 7 и 8 милиона. Ако се добави и незаконният добив, ще станат около 9 милиона. Според Дунчев има и друга причина за спада на нарушенията, а именно общественият контрол. Според него не трябва да се наказват строго тези, които извършват незаконната сеч, а трябва да се търсят поръчителите, да се стигне до същината на проблема.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments