АКФ: ВАС отново се произнесе в полза на частното дружество, иззело ключови държавни функции на ГКПП „Капитан Андреево“

0
185
ГКПП
ГКПП "Капитан Андреево". Снимка: Искра.бг

В разрез с европейското законодателство Върховния административен съд /ВАС/ се произнася в полза на частното дружество, иззело ключови държавни функции на ГКПП „Капитан Андреево“. Това твърдят от Фондация „Антикорупционен фонд“ /АКФ/, които за пореден път насочват общественото внимание незаконосъобразно според тях решение на съда.

Решението е в полза на “Евролаб 2011“ ЕООД, свързано със скандала на ГКПП „Капитан Андреево“. От АКФ напомнят, че името на частното дружество нашумя преди две години, когато е станало ясно, че то де факто е иззело от Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ функциите по осъществяване на фитосанитарен контрол на граничния пункт. От април 2022 година БАБХ опитва да си върне контрола върху граничния пункт, а „Евролаб 2011“ оспорва пред различни съдебни инстанции.

Според директора на АКФ Бойко Станкушев това е недопустимо:

„След едно незаконосъобразно решение по казуса от юли миналата година, преди няколко дни ВАС отново се произнесе в разрез със закона, възпрепятствайки опитите на БАБХ да защити интересите на гражданите след години бездействие“.

Решението касае заповед на изпълнителния директор на БАБХ, издадена през август 2022 година, според която проверките по официален фитосанитарен, ветеринарно-медицински контрол и контрол на продукти от неживотински произход и свързаните товаро-разтоварни дейности и лабораторни анализи ще се извършват единствено от служители на БАБХ и с оборудване на агенцията.

Темата коментира и правния експерт от АКФ Лора Георгиева:

„Заповедта цели да спре порочна практика, установена от години на „Капитан Андреево“, а именно частно дружество, което няма такива правомощия и едновременно е представител и на вносители на храни, на практика да има контрол върху осъществявания от БАБХ контрол за качество и безопасност на храните“.

Предисторията, разказана от АКФ:

През февруари 2012г., в разрез със закона, БАБХ отдава под наем на новоучреденото дружество „Стоп груп“ ЕООД (със сегашно наименование „Интерпред еврологистик“ ЕООД) шест сгради на територията на ГКПП „Капитан Андреево“. АКФ подробно анализира тези договори в становище от октомври 2022 г. Сградите са публична държавна собственост с предназначение за осъществяване на официален контрол на качеството и безопасността на храните. Законът изрично забранява предоставянето им на трети лица и ползването им с различно предназначение. Въпреки това дружеството – наемател ги ползва за „подготовка“ за осъществяване на физически проверки на товарите и за разполагане на лаборатория, а на служителите на БАБХ е разрешено да осъществяват официален контрол в тези сгради, но с посредничеството на служителите на частното дружество.

Договорът за наем е със срок 10 години и е преподписан предсрочно, в 22:26 часа на 31.12.2021 г. с новоучреденото „Евролаб 2011“ ЕООД, с едноличен собственик Васил Димитров – дългогодишен служител на „Интерпред еврологистик“ ЕООД.
От февруари 2012 г. до април 2022г., официалният контрол на храните се извършва в незаконно наетите сгради, а анализите на пробите за фитосанитарен контрол – само и единствено в частната лаборатория „Евро лаб“, разположена в една от тези сгради. Освен такси за лабораторните анализи, фирмата събира и значителни по размер такси за разтоварването и товаренето на стоките, подлежащи на контрол. Толерираната неясно защо практика е в директно противоречие с Регламент (ЕС) 625/2017 на Европейския парламент и на Съвета и на Закона за управление на агрохранителната верига, съгласно които БАБХ е компетентният държавен орган за осъществяване на задълбочен, ефективен и последователен официален контрол по безопасност на храните.

„Можем само да гадаем какво е било качеството на контрола върху внасяните в продължение на години хранителни продукти от страни извън Европейския съюз,“ каза Георгиева. „В този ред на мисли, заповедта на изпълнителния директор на БАБХ е мотивирана от необходимостта от спешни мерки, свързани с безопасността на храните.“

“Евролаб 2011“ оспорва заповедта пред Административен съд – София-град (АССГ), който намира жалбата за неоснователна. Казусът стига до ВАС, където съдебен състав с председател Любомир Гайдов, и членове Еманоил Митев и Емил Димитров решава в полза на частното дружество, което някои медии свързват с Христофорос Аманатидис – Таки, издирван в миналото по подозрения за разпространение на наркотици.
„Докато АССГ е разгледал казуса по същество, извършил е подробен анализ на приложимото българското и европейско законодателство и е постановил решение, което – както би следвало да бъде – е напълно в съответствие с духа и буквата на закона, ВАС решават в полза на „Евролаб“ само на базата на процедурни основания,“ каза Георгиева. „Игнорирани са задължителни европейски норми, както и текстове от българското законодателство, които ясно регламентират правомощията на БАБХ.“
Според Регламент (ЕС) 625/2017 на Европейския парламент и на Съвета, БАБХ е органът, който отговаря за осигуряването на ефективен официален контрол и действията по извършването му, като вземане на проби, товаро-разтоварна дейност и други, следва да се извършват само от служители и с оборудване на агенцията, освен ако самата БАБХ не реши да делегира част от задълженията си на трети лица. Оператори като „Евролаб 2011“ нямат никакви самостоятелни права, напротив имат задължения да спазват наложените от органите на официален контрол (в случая БАБХ) правила за осъществяване на този контрол.

„Със или без оспорваната от „Евролаб 2011“ в съда заповед, това е редът, по който следва да се осъществява официалният контрол,“ каза Георгиева. „Самата заповед е издадена с цел преодоляване на положението на системно неспазване на закона.“
В продължение на няколко месеца преди издаването на заповедта, БАБХ прави опити да осъществява контролната дейност в пълен обем и да събира установените от закона държавни такси. От април 2022г. БАБХ предприема стъпки да прекрати договорите за наем, както и фактическия монопол на „Евролаб 2011“ по лабораторно изследване. „Евролаб 2011“ се противопоставя физически и по съдебен ред.
Решението на ВАС от декември не е първото в полза на частното дружество. Отменената заповед е издадена след незаконосъобразно определение на съдебната институция от 19-ти юли 2022г., с което тя задължава БАБХ да прекрати възпрепятстването на служители на „Евролаб 2011“ да извършват товаро-разтоварна дейност на границата.

Както АКФ описа подробно в становище, ВАС се произнася по три дела по казуса, които са разгледани от почти идентичен съдийски състав за рекордните три дни по време на съдебната ваканция. Буди съмнение фактът как делата са образувани, разпределени и решени на едни и същи дати, въпреки че жалбите, по които са образувани са постъпили в съда на различни дати в период от над 20 дни.
Освен разпределянето на делата, което най-вероятно не се е случило на случаен принцип, анализът на издадените съдебни актове също показва съществени несъответствия с действащото законодателство. Съдът е уважил жалба по реда на чл. 250 от АПК при липса на законови предпоставки за уважаването ѝ. На 4-ти август 2022 г. АКФ сезира Инспектората към Висшия съдебен съвет, който обаче не откри нередности в работата на ВАС.

„Казусът „Капитан Андреево“ подхранва критичното отношение към приемането ни като пълноправен член на Шенгенското пространство и обяснява защо според някои анализатори България отговаря на определението за завладяна държава. Всяко забавяне в прекратяването на подобни порочни практики има нежелани последици за здравето на гражданите и националната сигурност и с решенията си ВАС по-скоро пречи на БАБХ да защити публичния интерес,“ каза Станкушев.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments