
Остават броени дни до старта на най-мащабното и технологично напреднало Световно първенство по футбол в историята. Мондиал 2026, който ще се проведе в САЩ, Канада и Мексико, започва на 11 юни и обещава да промени начина, по който феновете преживяват спорта.
Инфлуенсърите влизат в играта: TikTok става „предпочитан партньор“ на FIFA
В безпрецедентен ход FIFA обяви TikTok за свой официален медиен партньор. За първи път инфлуенсъри ще споделят пресзоните и терена с традиционните спортни журналисти. Решението разтърси консервативните спортни среди, но от централата в Цюрих са категорични: за да достигнеш до младата аудитория, трябва да говориш на нейния език.
Кои са „Starting 30“?
Организацията селектира точно 30 топ дигитални създатели на съдържание, които получават невиждан досега All Access пропуск. Те ще снимат в тунелите преди мачовете, ще влизат в съблекалните след последния сигнал и ще правят неформални интервюта със звездите. Вместо сухи анализи, „Starting 30“ ще залагат на динамични видеа, хумор, емоции и влог формати, интегрирани в специални хъбове в приложението.
Традиционните телевизии вече изразиха недоволство, тъй като плащат милиарди за права, а инфлуенсърите получават най-ексклузивните моменти безплатно. От FIFA контрират, че това е „симбиоза“, подкрепена от данни: феновете са с 42% по-склонни да гледат мачовете на живо, след като са гледали забавни видеа в социалните мрежи.
Официалният химн: Шакира се завръща
Официалната песен на първенството – „Dai Dai“ – е колаборация между Шакира и Burna Boy. Тя ще бъде изпълнена на живо на стадион „Ацтека“ в Мексико Сити, а приходите ще бъдат дарени на Global Citizen и FIFA.
Интернет обаче вече има свой фаворит: стриймърът IShowSpeed пусна „World Cup (Champions)“, което събра над 3 милиона гледания за 14 часа. Натискът от феновете е толкова силен, че дори от FIFA намекнаха, че „ще се свържат с него“.
48 отбора, 104 мача и нова елиминационна фаза
За първи път в историята на турнира ще участват рекордните 48 отбора, разпределени в 12 групи. Това означава общо 104 мача – с 40 повече от досегашния формат. В най-натоварените дни ще се играят по 6 мача, което превръща турнира в истински футболен маратон.
Въвежда се и нова фаза – 1/16-финали. Бъдещият шампион ще трябва да изиграе цели 8 мача по пътя към титлата.
Логистичен гигант: три държави, 16 града, хиляди километри
Мондиалът ще се проведе в 16 града, разделени в три зони – Западна, Централна и Източна. Отборите и феновете ще трябва да преминават през различни часови зони и климатични условия – от мексиканската жега до по-хладните стадиони в Торонто и Ванкувър. Това превръща турнира в едно от най-големите логистични предизвикателства в историята на спорта.
Присъединете се към нашия Телеграм
Цената на петрола скача рязко на фона на нови удари между Иран и Израел



