Първи трусове за кабинета: Скандали, оставки и спорни решения

Коментатори предупреждават, че истинските проблеми са „под повърхността“

0
56
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: НС

Само дни след клетвата на новото управление вече са налице първите политически действия, рокади и скандали. Сред тях са мерките срещу високите цени, опитите за промени при избора на членове на Висшия съдебен съвет, смяната на областните управители и свалянето на охраната на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Темата беше коментирана в ефира от журналиста Ружа Райчева и политолозите Георги Проданов и Стойчо Стойчев.

„Бързо изпълнено обещание“

Според Ружа Райчева действията на Прогресивна България“ показват опит за изпълнение на предизборните обещания.

„Видях едно бързо изпълнено обещание“, коментира тя по повод свалянето на охраната на Борисов и Пеевски.

По думите ѝ управляващите са избрали институционален подход, а не „истерични и показни действия“. Райчева обаче подчерта, че по-важният въпрос е какво ще последва в съдебната реформа и промените във ВСС.

„Първо трябва да се докаже, че има модел“

Политологът Стойчо Стойчев постави под съмнение тезата за съществуването на т.нар. „модел“, срещу който управляващите заявяват борба.

„Първо трябва да има доказателство, че има модел“, заяви той.

Според него по-сериозният проблем през последните години е бил „моделът на безтегловност и безвластие“, довел до липса на стабилни мнозинства и редовни управления. Той посочи, че именно слабата институционална среда е позволила спекула и поскъпване на живота.

Контролът върху цените – ключов тест за властта

По думите на Стойчев реалният успех за новото управление ще бъде свързан с усещането за присъствие на държавата и строг контрол върху цените.

„Голямата енергия на изборите на 19 април дойде не от сваляне на модела или охраната на Борисов и Пеевски, а от двойното и тройното поскъпване на живота“, коментира политологът.

Въпроси около свалената охрана

Д-р Георги Проданов заяви, че начинът, по който е свалена охраната на Борисов и Пеевски, оставя въпроси без отговор.

„Изведнъж се оказа, че службите нямат сигнали и че никой не се страхува за живота си“, каза той.

Според Проданов не е изяснено дали е имало реална заплаха, политическа договорка или влияние върху службите.

Оставката на Ася Панджерова

Коментаторите засегнаха и първата оставка в управлението — тази на бившия вече заместник-министър Ася Панджерова. Проданов определи случая като първия сериозен скандал за новата власт.

„Става въпрос за много по-дълбоко – за търговия с влияние, за манипулация на поръчки“, коментира той.

Ружа Райчева отбеляза, че реакцията на управляващите е била бърза и е последвала общественото недоволство.

„Това е затворена страница“, каза тя, но предупреди, че тепърва могат да се появяват нови проблеми заради многото нови лица във властта.

„Истинският проблем е под повърхността“

Според Райчева истинската промяна няма да бъде само в смяната на политически фигури.

„Основното, което трябва да се чисти, е под почвата – в държавната администрация“, заяви тя.

По думите ѝ тепърва ще се види дали управляващите са готови да предприемат по-дълбоки и рисковани реформи в системата.

Присъединете се към нашия Телеграм

Трима депутати от „Прогресивна България“ напускат парламента

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук