Транспортният министър Гроздан Караджов и ръководството на БДЖ обявиха спешни проверки по железопътната мрежа след серия сигнали за „нечовешки“ условия във влака Бургас–София. Причината – вагон без работещ климатик и без отварящи се прозорци, в който температурата достигнала над 40 градуса.
В интервю за „БНТ“, министър Караджов заяви, че екип от 10 души, включително той самият, ще пътува с пътнически влакове по 7 отсечки от мрежата, за да се проследят проблемите в реално време.
„Ще бъдем вътре с инженери, с електротехници, ще работим на място, докато не намерим техническо решение“, обясни Караджов.
Вагони от „Дойче бан“ без отварящи се прозорци
Караджов подчерта, че „причината е безотговорното поведение на предишни ръководства, които са закупили вагони втора ръка от „Дойче бан“, които са комфортни и в чудесно състояние, но прозорците им не се отварят. Климатиците им аварират много често. Този проблем е бил и цялата минала година. Същият ад се е случил в момента, в който са пуснати в експлоатация и за съжаление до момента БДЖ не намират начин да оправят проблема“.“
Същевременно пътници разказаха пред националната телевизия за преживения ужас. Жената на гишето дори не ги предупредила за проблема, по думите на Виржиния, която го нарече „ад“. Снежана пък се почувствала зле:
„На мен ми стана лошо, почна да ми се повръща, зави ми се свят, няма въздух, не можехме да дишаме. Отвсякъде ми тече вода. Нетърпимо, просто нетърпимо беше.“
Симеон сравни преживяното с крематориум:
„Този път беше нечовешко. Вагони, направени от германци за климатици, а когато не работи климатикът, тук става на крематориум. Защото прозорците не се отварят, отпред две прозорчета като за лека кола, и отворена вратата малко да влиза въздух.“
Липса на нови влакове: кризата е дългосрочна
Караджов призна, че нови влакове не могат да бъдат доставени преди лятото на 2026 г., като последните ще пристигнат през 2027 г. До тогава БДЖ остава в режим на оцеляване.
„Бюджет за нови влакове няма. Това е криза, с която се боря сега“, призна министърът.
Министърът свиква извънреден щаб в петък сутринта, където ще бъдат обсъдени допълнителни мерки за безопасността и комфорта на пътниците.
Присъединете се към нашия Телеграм



Тъпак,аз искам боди камери на депутатите,и министрите, освен това задължително на лекари, учители и публичната администрация. Защо само полицаите са ви в устата?