Северна Корея изстреля две ракети към морето след американско-корейски учения

0
45
Изстрелване на ракета
Изстрелване на ракета. Снимка: Pixabay

По-рано днес Северна Корея е изстреляла две балистични ракети с малък обсег към източните си води. Това е последното от поредицата изпитания на оръжия от страна на Северна Корея ден след като неотдавна страната предупреди, че присъствието на американски самолетоносач близо до Корейския полуостров засилва напрежението в региона, предава „Associated Press“.

Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея съобщи в изявление, че е засякъл две изстрелвания на ракети днес между 01:48 и 01:58 ч. от източния крайбрежен град Мунчон, разположен в Северна Корея. Изявлението гласи още, че южнокорейската армия е повишила капацитета си за наблюдение и поддържа висока степен на готовност в тясна координация със Съединените щати. Японският заместник-министър на отбраната Тоширо Ино също потвърди изстрелването, като изтъкна, че тестовите дейности на Пхенян са „абсолютно неприемливи“, тъй като застрашават регионалния и международния мир и сигурност. Той допълни, че оръжията по всяка вероятност са балистични ракети, които са били изстреляни от подводници.

Стремежът на Северна Корея да изстрелва ракети от подводници е тревожен сигнал за съперниците ѝ, тъй като е сравнително по-трудно да се идентифицират такива изстрелвания предварително. Твърди се, че Северна Корея за последен път е тествала изстрелване на ракета от подводница през май. Южнокорейските и японските военни смятат, че ракетите са прелетели около 350 км и са достигнали максимална височина от порядъка на 90 до 100 км, преди да се приземят във водите между Корейския полуостров и Япония.

Японският министър-председател Фумио Кишида заяви, че е дал подробни инструкции на високопоставените лица и експертите да съберат и анализират цялата възможна информация, която ще бъде предоставена на широката общественост. Говорители на кабинета му успокоиха, че властите правят всичко възможно, за да гарантират безопасността на всички самолети и кораби във водите около Япония, като същевременно се подготвят за всякакви непредвидени ситуации.

От президентския офис на Южна Корея съобщиха, че Ким Сунг-Хан, който е начело на националната сигурност на страната, е свикал спешно извънредна среща, посветена на въпросите, свързани със сигурността. По време на тази среща присъстващите са направили обзорен преглед на отбранителната готовност на Южна Корея и са обсъдили различни начини за засилване на сътрудничеството със САЩ и Япония с цел противодействие на нарастващите севернокорейски заплахи.

Изстрелването, което е седмият кръг от оръжейни изпитания на Северна Корея в рамките на две седмици, е било осъществено часове след като САЩ и Южна Корея приключиха своите двудневни съвместни военноморски учения край източното крайбрежие на Корейския полуостров.  В ученията беше използван ядреният самолетоносач „Роналд Рейгън“ и неговата бойна група, които се завърнаха в района, след като миналата седмица Северна Корея изстреля мощна ракета над Япония в знак на протест срещу предишни учения, включващи въпросния самолетоносач.

Вчера севернокорейското министерство на отбраната предупреди, че преместването на кораба предизвиква „значително по-голям негативен удар“ в регионалната сигурност. Министерството нарече неотдавнашните си ракетни изпитания „справедлива реакция“ срещу „заплашителните“ военни учения, предприети от Южна Корея и САЩ. Северна Корея неведнъж е споделяла, че смята американско-южнокорейските военни учения за репетиция на мащабна инвазия, затова е особено бдителна, ако в тези учения участват стратегически активи на САЩ, като например самолетоносачи. Северна Корея твърди още, че е била принудена да реализира програма за ядрени оръжия, за да противодейства на ядрените заплахи от страна на САЩ. Представители на САЩ и Южна Корея обаче многократно са заявявали, че нямат намерение да нападат Северна Корея.

По-рано тази година Северна Корея тества и други балистични ракети, способни да пренасят ядрени оръжия, които могат да достигнат до континенталната част на САЩ, Южна Корея и Япония. Стремежът на Северна Корея към подобни действия показва, че лидерът ѝ Ким Чен-Ун няма намерение да възобнови скоро дипломацията със САЩ, като има желание да се съсредоточи върху разширяването на оръжейния си арсенал. Според някои експерти обаче лидерът в крайна сметка ще използва напредналата си ядрена програма, за да извоюва по-големи отстъпки на международната сцена, като например признаването на Северна Корея за легитимна ядрена държава, което според Ким е от съществено значение за отмяната на строгите санкции на ООН.

Южнокорейски високопоставени лица заявиха неотдавна, че Северна Корея е готова да изпита нова междуконтинентална балистична ракета, която се захранва с течно гориво, както и балистична ракета, изстрелвана от подводница, като същевременно поддържа готовност да извърши първия си подземен ядрен опит от 2017 г. насам.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук