Парите от Европейския съюз (ЕС) няма да дойдат тази години и ще се наложи да разчитаме на държавния бюджет, който от своя страна трябва да бъде „ревизиран“. Фактът, че основният ни проблем е Планът за възстановяване, би могъл да се разгледа като стигматичен казус. Това заяви пред „БНР“ бившият вицепремиер проф. Даниела Бобева, икономист и финансист.
Според нея предстоят трудни времена на изпитания и реформи, чието отлагане през последното десетилетие ще струва скъпо на онези отговорни фигури, които тепърва ще се захванат с тях. Реформаторските занимания от друга страна не са особено привлекателни и не носят популярност, тоест натоварените с тях лица „няма да станат по-симпатични на избирателите“.
Проф. Бобева смята, че следващият финансов министър трябва да притежава силата, както и подкрепата на другите депутати, да казва „не“, когато се налага. Отделно в няколко области в партийните програми е постигнат пълен консенсус и той трябва да бъде използван, заключи специалистът.
„В икономиката имаме инерция в тенденциите, основни двигатели, които не се поддават полкова лесно и толкова бързо на политически промени. Да се прогнозират апокалипсиси за това, че се сменя правителство, е несериозно“, категоричен бе бившият вицепремиер.
Експертът определи 3 важни проблема в икономиката, на които трябва да се акцентира с приоритет.
Първият е 2.5% процента, които ни дават за растеж, което е много по-ниско от средното в ЕС. Втора грижа са спрените местни и чужди инвестиции, което води до нулев икономически растеж и развитие. Точно по тази причина е необходимо електронно правителство и намаляване на административната тежест, което вчера бе предложено от Христо Иванов от „Демократична България“.
Бавното и мъчно съживяване на туризма също значително събаря икономиката.