64-тият традиционен мотокрос в Бобошево закри официално спортния мотоциклетен сезон 2020

0
285
Мотокрос
Снимка: БФМ

През изминалия уикенд легендарното състезание по мотокрос в Бобошево по традиция закри официално спортния мотоциклетен сезон у нас. То се проведе за 64 пореден път без прекъсване от 1956 година, съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм.

Внушителният стартов списък на Grand Prix Boboshevo – 2020 наброяваше рекордните 85 пилоти от България и Турция. Най-младият от тях беше едва на 5, а ветеранът – на 58 годишна възраст.

Въпреки прекрасното време и чистия въздух надпреварите се проведоха без публика в зоните за зрители заради епидемичната обстановка в страната. Отличната организация на община Бобошево и Българска федерация по мотоциклетизъм осигури ред и дисциплина на провеждането на състезателните маншове. Десетките почитатели на мотокроса трябваше да си намерят място извън съоръжението, откъдето да наблюдават на живо пилотите и тяхното каране. Много от състезателите бяха избрали да участват в различни класове и марки мотори, защото традиционната надпревара няма отношение към точките и позициите в класирането за Републиканския шампионат 2020. Това не попречи на всеки един от пилотите да покаже потенциала си и да приключи годината именно в Бобошево.

В клас МХ50 Никола Мутафчиев (Панчо Рейсинг Тийм, КТМ) стигна до успеха и в двата манша и си осигури пълния актив от 50 т., оставяйки след себе си Кристиян Андреев (M6 Yamaha Racing Team, КТМ, 44 т.) и Андрей Замфиров (Еърмакс Рейсинг Тийм, КТМ, 38 т.). В категория МХ65 убедително първо място и в двете пробягвания направи Илия Димитров (Марица Рейсинг Тийм, КТМ, 50 т.). На втората и третата стълбичка на подиума се качиха Александър Цветков (МСК Ябланица МХ, Kawasaki, 44 т.) и Александър Тасев (Александър Моторспорт, Yamaha, 38 т.). Шампионът в този клас за годината Венцислав Тошев (Мото Спорт Варна, КТМ, 40 т.) беше избрал да кара в МХ85, където завърши на третото място в крайното класиране. Мирослав Димитров (Киппен Рейсинг Тийм, Yamaha, 50 т.) спечели битката при 85 кубиковите машини. На втората позиция в маншовете завърши Данаил Стефанов (МСК Ябланица МХ, Yamaha, 44 т.).

Пилотите от МХ1 и МХ2 караха заедно, но с отделни класирания за финалното награждаване. Без проблеми Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, Husqvarna, 50 т.) завърши пред всички в МХ1, докато направилия дебют, макар и неофициален в този клас Николай Малинов (Киппен МХ Рейсинг Тийм, КТМ, 44 т.) финишира втори в двете неделни състезания. Трети е също каралият за първи път в МХ1 Жулиан Георгиев (Киппен МХ Рейсинг Тийм, Kawasaki, 40 т.). За МХ2 крайното класиране от двата манша изглеждаше така: първо място за Виктор Нейчев (Еърмакс Рейсинг, Yamaha, 50 т.), втори Алекс Димитров (Мото Спорт Варна, КТМ, 44 т.), а трети Кристиян Петков (НСА Моторспорт, КТМ, 40 т.). В клас МХ по традиция имаше най-много желаещи да участват. Поради тази причина организаторите бяха решили да направят две групи от състезатели. Първите 20 от квалификацията караха в МХ – група „А”, а останалите в група „В” . Николай Йовчев (Hondaр 50 т.) спечели крайната победа след триумф в двата манша. Втори на подиума се качи Юлиан Райчев (Панчо Рейсинг Тийм, Kawasaki, 44 т.), а трети Владимир Попов (КТМ, 38 т.). Група „В” завърши в следния ред на първите трима:  Марио Тотошев, Петър Илиев и Николай Ангелов опитаха вкуса на шампанското след карането в Бобошево.

Накрая, както си е обичая през годините, кметът на общината Крум Маринов зарадва всички призьори, както и длъжностните лица с бутилки от прословутото бобошевско червено вино. След финала той заяви:

„Държим рекорда за най-старото състезание по мотокрос без прекъсване. Ние затова сме народ, защото си пазим и обичаме традициите. Това е една традиция, която ние бобошевци определено ще запазим.“

Пълните резултати от мотокроса в Бобошево можете да видите тук.