450 сигнала са били подадени в КЗП по време на Коледните и Новогодишните празници

0
326
Подарък
Снимка: Pixabay

450 сигнала са постъпили в Комисията за защита на потребителите по време на Коледните и Новогодишните празници, съобщиха от организацията. 100 от тях са писмени жалби, а останалите оплаквания и запитвания са подадени на горещия телефон.

Според председателя на КЗП Димитър Маргаритов на фона на похарчените от българите 2,4 милиарда лева по време на празниците жалбите не са много. Интересен е фактът, че за същия период от дни обикновено има повече оплаквания.

Повечето сигнали са били за дефектни стоки и за обозначаването и прилагането на цените.

Имало е и няколко много сериозни случая. Един от тях е за разминаване между обявените на щендерите на съответните магазини цени и маркираните на касовите апарати. Комисията за защита на потребители работи по сигналите. Според Маргаритов става въпрос за нелоялни търговски практики.

„Имаше един пример, в който контролната везна беше дала отклонение, а иначе всичко беше наред.“, заяви той.

Маргаритов припомни, че глобите в такива случаи могат да достигнат до 30 000 лева при първо нарушение и до 50 000 лева при повторно. Според него големите санкции и възможността случаите да станат публично достояние имат възпиращ ефект.

Оплакванията пък след покупки в интернет са свързани предимно със забавени стоки. Председателят на КЗП подчерта, че, когато има повече поръчки, онлайн магазините и куриерските фирми изпитват затруднения да доставят продуктите в срок, но те трябва предварително да уведомят за тази възможност своите клиенти.

Имало е и сигнали за необосновано забавяне на възстановяването на парите за дадена покупка, когато тя е върната на магазина в законоустановения за това 14-дневен срок. Маргаритов припомни, че клиентите нямат право да употребяват стоката, а само да я разгледат. Той обаче подчерта, че в повечето случаи потребителите имат право и магазините трябва да им възстановят парите.

В топ три на стоките, за които е имало най-много оплаквания по празниците, са били телекомуникационните устройства, детските играчки и облеклата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments