140 години от създаването на пътната администрация в България

0
97
Снимка: Агенция ''Пътна инфраструктура''
Снимка: Агенция ''Пътна инфраструктура''

На 3 април 2023 г. се навършват 140 години от създаването на държавната пътна администрация, съобщиха от АПИ. С Указ №267 от 3 април 1883 година на княз Александър I Батенберг се полага началото на пътната администрация в България. С указа се утвърждават законите за направата, поправката и поддръжката на държавните пътища и на окръжните пътища, както и Правилникът за службата на кантонерите.

Указ
Указ. Снимка: АПИ

С първите държавни документи за проектиране, строителство и поддържане на пътищата в Княжество България за първи път се регламентира пътното дело у нас. Двата закона са изработени от княз Михаил Хилков, който е бил управляващ Министерството на общите сгради, земеделието и търговията /МОСЗТ/ в кабинета на ген. Леонид Соболев. Към това министерство са били и пътищата на държавата. По-късно МОСЗТ се управлява лично от министър-председателите Драган Цанков, Петко Каравелов и др.

През 1887 г. пътната мрежа, която преди Освобождението е била 2100 км, достига 3367 км, с 5176 моста и водостока, от които 2026 дървени, 2973 каменни и 177 железни. През 1912 г. пътната инфраструктура достига 8876 км, с 15 450 моста и водостока и 492 кантона.

На 19 май 1971 г. с Разпореждане №239 на Министерския съвет се утвърждава изграждането на автомагистралния пръстен на страната в направленията: София–Пловдив, Сливен–Бургас–Варна и София–Плевен–Бяла–Попово–Нови пазар–Девня–Варна.

Днес републиканската пътна мрежа е близо 20 хиляди километра. От тях над 825,4 км са автомагистрали, 2879,4 км – първокласни пътища, 4019 км – втори клас, 11 836,1 км – трети клас, а около 382 км са връзките при кръстовища и пътни възли.

На 3 април 2023 г. по случай юбилея във фоайето на Агенция „Пътна инфраструктура“ на бул. „Македония“ №3 в София ще бъде открит барелеф на инж. Стамен Стаменов, който в продължение на 17 години е бил първи заместник-министър на транспорта и началник на Главно управление на пътищата.

Под ръководството на инж. Стаменов са изграждани участъци от автомагистралите „Тракия“ и „Хемус“, Аспаруховия мост във Варна, фериботния комплекс Варна-Иличовск, ж. п. линията София–Мездра и още редица инфраструктурни проекти. Барелефът е изработен с лични дарения на членовете на Националния клуб на строителите ветерани, Научно-техническия съюз по транспорт, Българска браншова камара „Пътища“, Камара на строителите в България и др.

Барелефът е в памет на инж. Стаменов и приноса му в изграждането на модерната пътна и железопътна инфраструктура на България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments