Япония с интерес към тунелите под Стара планина и линията Пловдив–Турска граница

Публично-частното партньорство е възможен път за развитие на стратегическата жп мрежа

0
29
Нощен влак на БДЖ
Нощен влак. Снимка: Искра.бг

Сътрудничеството с Япония в областта на железопътния транспорт е ключово за страната ни. Това заяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Любен Нанов в рамките на Японско-български бизнес форум, който се проведе в София.

„Сред основните приоритети на Министерството на транспорта и съобщенията е превръщането на железопътния транспорт в предпочитан начин на придвижване както за гражданите, така и за бизнеса. Това ще бъде постигнато чрез целенасочени инвестиции в съвременен подвижен състав от ново поколение, съчетаващ висока сигурност, ниски емисии и комфорт“, отбеляза зам.-министър Нанов.

Той акцентира, че наред с обновяването на подвижния състав, се подготвят важни реформи, насочени към повишаване на конкуренцията на пазара на жп превозите.

„В ход са и мерки за оптимизиране на текущата поддръжка и ускоряване на модернизацията на жп инфраструктурата. Това ще позволи увеличаване на скоростите на движение и значително съкращаване на времето за пътуване“, каза Любен Нанов.

Зам.-министър Нанов проведе среща с парламентарния заместник-министър на икономиката, търговията и промишлеността на Япония Акийоши Като. В разговора участваха представители на 19 водещи японски компании и правителствени организации.

По време на разговора Любен Нанов заяви, че се търсят алтернативни начини за финансиране, по които да се изградят стратегическите за страната ни проекти.

„Заедно с Национална компания „Железопътна инфраструктура“ подготвихме списък с потенциални проекти за публично-частно партньорство, като част от тях са три жп тунела през Стара планина, интермодалният терминал в Русе, както и удвояването на жп линията Пловдив – Свиленград – Турска граница и управление на цялото трасе“, обяви той.

Представителите на японското правителство информираха, че японските компании имат пълна подкрепа да участват в проекти в Централна и Източна Европа.

„Надявам се да си сътрудничим в укрепването на транспортната инфраструктура, както и във връзка с усилията за възстановяването на Украйна“, каза Акийоши Като.

Присъединете се към нашия Телеграм

Извънредно! Кирил Петков хвърли оставка!

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук