Успех за България: Пробив за INSAIT на водещата световна конференция по AI за роботика

Това е голям успех за България и института към СУ "Св. Климент Охридски"

0
20
Конференцията в Сеул
Конференцията в Сеул. Снимка: Институтът

Екип на INSAIT, институт към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, постигна огромен успех като се класира сред едва двата екипа, одобрени за участие в RoboArena – международно предизвикателство за оценка на най-новите AI модели за роботика. Събитието бе организирано от учени от Станфордския университет, Калифорнийския университет – Бъркли и други водещи институции, и се проведе в рамките на конференцията CoRL 2025 в Сеул.

Моделът на INSAIT показа изключителни резултати, като надмина дори най-мощните съществуващи решения, обучавани с десет пъти повече данни – включително модела pi0 на компанията Physical Intelligence, стартъп от Станфорд, който набра 470 начално финансиране от Джеф Безос и OpenAI. Очаква се скоро институтът да представи официално своя модел.

Паралелно с това, INSAIT представи и разработката MotoVLA – нов подход, който позволява на роботите да се учат не само от предварително подготвени данни, но и чрез наблюдение на реалната среда и видео, което отваря път към по-гъвкави и универсални роботизирани системи.

Успехът е дело на изследователите Александър Спиридонов, Николай Николов и Джулиано Албанезе, които представиха България на ключовия световен форум.

Постигнатите резултати показват, че чрез INSAIT България се утвърждава като значим участник в глобалното развитие на изкуствения интелект за роботика.

Присъединете се към нашия Телеграм

Жътварска луна ще озари небето на 6 октомври 2025 г.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук