Цените на лекарствата ще бъдат публикувани в евро от 8 август

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов възложи на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата да обяви пределните и максималните цени на медикаментите и в евро – месеци преди официалното въвеждане на валутата

0
23
Лекарства, антибиотици, вируси
Лекарства, антибиотици, вируси. Снимка: Искра.бг

Във връзка с подготвителните дейности по преминаването към еврото от 1 януари 2026 г., от 8 август 2025 г. на сайта на Националния съвет ще бъдат достъпни цените на лекарствените продукти в новата валута. Това включва както пределните цени на медикаментите по лекарско предписание, така и максималните цени на лекарства без рецепта.

Превалутирането е извършено автоматично по фиксирания курс и обхваща:

  • Регистъра на утвърдените пределни цени,

  • Регистъра на максималните продажни цени,

  • Приложение 4 на Позитивния лекарствен списък.

Освен онлайн, информацията ще бъде достъпна и чрез ново мобилно приложение, което цели да улесни гражданите и да повиши прозрачността.

Според Министерството на здравеопазването тази стъпка е част от усилията за гарантиране на предвидимост и стабилност по време на валутния преход, както и за осигуряване на спокойствие сред потребителите.

Присъединете се към нашия Телеграм

Помощник-фармацевтите в подкрепа на младите лекари: Всички медици имат право на достоен труд

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук