Трагедия в Хонконг: най-малко 13 загинали при огромен пожар в жилищен комплекс

Има пострадали

0
48
Пожар в Хонконг
Пожар в Хонконг. Снимка: Кадър от видео на Тасс

Най-малко 13 души са загинали, а неизвестен брой хора остават в капан след голям пожар, обхванал няколко високи сгради в жилищния комплекс „Ван Фук Корт“ в северния квартал Тай По в Хонконг, съобщава „Reuters“.

Местните власти уточняват, че девет души са починали, а четирима – по-късно в болница. Пожарникарите се борят с огъня в продължение на часове, докато оранжеви пламъци прорязват нощното небе, а гъст черен дим обгръща 31-етажните блокове.

2000 апартамента, хаос и неизвестни съдби

Комплексът се състои от осем блока с общо 2000 апартамента. Пожарната служба съобщава пред „Reuters“, че няма точни данни колко хора може да са останали вътре. Сред безутешните роднини е 71-годишен мъж, който плаче, разказвайки, че съпругата му е блокирана в една от сградите.

Един от пожарникарите е загинал в опита си да овладее пламъците, а над 10 негови колеги са ранени. Около 700 жители са евакуирани и настанени във временни центрове.

Пожарът се е разпространил изключително бързо по бамбуковото скеле и защитната мрежа, поставени по фасадата на блока.

Бамбуково скеле – традиция, която се оказва опасна

Хонконг е едно от последните места в света, където бамбукът се използва масово за скелета при строителството. Очевидци разказват как части от конструкциите се срутват на земята, докато пожарникарите се борят с огъня. Десетки пожарни автомобили и линейки изпълват района.

Противопожарната служба получава сигнал за инцидента в 14:51 ч. местно време.

В 15:34 ч. е обявена предпоследна степен на пожарна тревога.

Заради инцидента част от магистралата „Тай По“ е затворена, а автобусите са пуснати по обходни маршрути, съобщиха от транспортните власти.

Присъединете се към нашия Телеграм

ПП „Възраждане“: Година вече държавата бави решението на проблема с неприятните миризми в Бургас

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук