След убийството в софийски мол – МВР подготвя по-строги мерки за сигурност

Експерти: охраната в търговските центрове е крайно недостатъчна

0
31
Търговски център, мол
Търговски център. Снимка: Пиксабей

Три дни след убийството в търговски център в София, въпросът за сигурността в моловете излиза на преден план. Според експерти по охрана, настоящите мерки са недостатъчни, а МВР подготвя действия за по-тясно сътрудничество с охранителните фирми.

Ще има ли по-добра охрана в търговските центрове и как ще се включи МВР? Екип на bTV потърси мнението на граждани, специалисти по сигурност и представители на вътрешното министерство. Проверките показват, че засилената охрана е по-скоро изключение, отколкото правило. Според специалисти по сигурността, охраната в търговските центрове не е достатъчна за реакция при критични ситуации.

„Трябва да се вземат спешни мерки – да се увеличи броят на охранителите и да се преразпредели отговорността. В момента един човек отговаря за два етажа, не за един“, коментира Георги Ерменков, бивш мениджър по сигурността в столичен мол.

От МВР съобщават, че ще подпомогнат охранителните екипи в моловете с обучения за разпознаване на проблемни посетители и за по-бърза реакция при инциденти.

„Ясно е, че МВР може и трябва да осигури присъствие по моловете, което да гарантира, че обществената сигурност ще бъде спазена“, заяви вътрешният министър Даниел Митов.

Психологът Иван Игов добавя, че превенцията срещу агресията започва далеч преди подобни инциденти – в семейството и образователната среда.

„Представете си да живеете на място, където три поколения, които познавате – баща ви, дядо ви – не са ходили на работа. Това, което се случва там, е, че децата се учат да оцелеят чрез кражба. А педагогическите стаи работят по закон от 1958 г., който отдавна е морално остарял“, коментира той.

Все още няма конкретен срок кога ще бъдат въведени новите мерки за охрана, но очакванията са МВР и охранителните компании да изготвят общи стандарти за сигурност в най-натоварените търговски обекти.

Присъединете се към нашия Телеграм

Пламен Димитров: Вдигането на пенсиите и заплатите не е най-големият разход

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук