
Парламентът удължи днешното си заседание, за да обсъди на първо четене промени в законите, които уреждат работата на ДАНС, ДАР и ДАТО. Основното предложение предвижда ръководствата на службите за сигурност да се избират от Народното събрание, а не да се назначават от президента, предаде „БНР“. До тази инициатива се стигна след отказа на държавния глава Румен Радев да утвърди временно изпълняващия длъжността председател на ДАНС Деньо Денев за титуляр.
От ПП-ДБ заявиха, че ще гласуват „въздържал се“, като предупредиха за риск от концентрация на власт в ръцете на Делян Пеевски. Божидар Божанов подчерта, че е важно да се запази балансът между институциите и правителството да предложи и други кандидати за ръководството на агенцията.
Очаквано ГЕРБ и БСП защитиха промените, а Пеевски нападна президента.
„Възраждане“ и „Величие“ се обявиха категорично против. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов предупреди, че така се обезсмисля президентската институция, а Ивелин Михайлов от „Величие“ обвини управляващите, че позволяват службите да бъдат контролирани от Пеевски и Борисов.
Присъединете се към нашия Телеграм



